مهاجرت (تیر 1400)

مهاجرت

مهاجرت

شرایط نامناسب زندگی، اهداف شغلی و تحصیلی، مشکلات زیست محیطی، فقدان چشم انداز اقتصادی و شکاف روزافزون بین کشورهای ثروتمند و فقیر، از عواملی هستند که افراد را برای مهاجرت تشویق می کنند. همه این موارد در زندگی افراد نقش مهمی را دارند. تحرک جهانی و رسانه های جدید نیز به همین ترتیب تأثیر زیادی در روند آن داشته اند.

نگاهی به تاریخچه مهاجرت

از زمانی که انسان روی زمین بوده است، گروه های قومی بارها و بارها به مناطق دیگر جهان سفر کرده اند و امیدوارند که زمینه بهتری را در جایی دیگر پیدا کنند. در دهه های اخیر تعداد مهاجران جهانی به سطح ناشناخته ای رسیده است. نظرسنجی های انجام شده توسط سازمان های بین المللی، به این نتیجه رسیده است که در حال حاضر، بیش از 175 میلیون نفر دور از کشورهای بومی خود زندگی می کنند. 19،2 میلیون نفر “پناهنده” یا “آواره” تلقی می شوند.

اصطلاح “مهاجر” به معنای شخصی است که در خارج از کشور زادگاه خود زندگی می کند. بسیاری از آنها خانه های خود را ترک می کنند. زیرا چراگاه های حاصلخیز و زمین های قابل کشت، غذا، آب، کار یا سایر نیازهای اساسی کافی نیست. پیامدهای فاجعه های زیست محیطی مانند خشکسالی یا سیل نیز، می تواند هزاران نفر را مجبور به ترک کشورهای بومی خود کند.

امروزه تقریباً دو سوم جمعیت جهان در کشورهای فقیرنشین اقتصادی زندگی می کنند. شکاف فزاینده بین فقیر و غنی، مهمترین نیروی محرکه مهاجرت جهانی است. در سال 1960 درآمد ثروتمندترین پنجم جمعیت جهان به طور متوسط ​​30 برابر بیشتر از پنجم فقیرترین بود. در سال 1990 این 60 برابر بود.

شرایط نامناسب زندگی اشتیاق را ایجاد می کند

افراد مهاجرت می کنند زیرا فکر می کنند با این کار می توانند، زندگی خود یا خانواده خود را بهبود بخشند. این موضوع اقتصادی ناشی از تفکری است، که در مکان های دیگر فرصت های اقتصادی بهتری وجود دارد. از این رو می توان نتیجه گرفت که در مواردی که نابرابری اقتصادی منطقه ای و محلی قابل توجه است، اگر این امکان برای افراد وجود داشته باشد، احتمالاً به طرف کشور خود فکر می کنند.

عواملی مانند فقر، کمبود فرصت اقتصادی، کمبود زمین و سطح پایین زندگی در خانه به عنوان عوامل فشار عمل می کنند. در حالی که رفاه، فرصت تحصیلی، اشتغال موجود و سطح بالای کیفیت زندگی در مقصد از عوامل کشش هستند.

تصمیم فرد برای این کار شامل فرایند سنجش هزینه ها و منافع بالقوه است. مهاجران باید عوامل کلی مانند هزینه سفر و اقامت، شانس یافتن کار و نرخ دستمزد غالب در منطقه مقصد را، در مقایسه با آنچه در منطقه فعلی خود وجود دارد بسنجند.

آنها تحت تأثیر عوامل فردی مانند تماس با اقوام یا دوستان در مناطق مقصد، یا تأثیر احتمالی عدم حضور آنها قرار خواهند گرفت. آگاهی از شرایط دیگر در تصمیم گیری ها مهم است و بنابراین، ارتباطات مدرن نقش بسزایی دارند.

در حالی که توسعه اقتصادی راکد است، جمعیت رشد می کند

نرخ عظیم رشد جمعیت و چشم اندازهای ضعیف برای توسعه اقتصادی، در برخی مناطق باعث فشار مهاجرتی فوق العاده ای می شود. کشورهای جهان سوم و اتحاد جماهیر شوروی سابق فاقد سرمایه و دانش کافی هستند. در برخی کشورها، بدهی ها بخش عمده ای از قدرت اقتصادی را جذب می کنند.

کاهش قیمت مواد اولیه و همچنین موانع گمرکی و محدودیت های وارداتی توسط کشورهای صنعتی، از توسعه صنایع صادراتی مناسب جلوگیری می کند. سیاست اقتصادی ناپایدار، فقدان ثبات قانونی، سرمایه گذاران نگران را از قرار دادن پروژه های طولانی مدت صنعتی خود، در چنین کشورهایی منصرف می کند.

مهاجرت و تفاوت آن با پناهندگی

اصطلاح “پناهنده” برای توصیف افرادی که به دلیل نژاد، مذهب، گروه قومی یا عقاید سیاسی خود مورد آزار و اذیت قرار می گیرند، استفاده می شود. اشخاصی که از این نظر آزادی یا زندگی آنها در معرض تهدید است، حق دارند تحت حمایت کنوانسیون های بین المللی توسط کشورهای خارجی محافظت شوند. نمونه بارز آن پناهندگان افغانستانی در ایران هستند.

کشورهای صنعتی ثروتمند بهترین مقصد برای مهاجرت کاری

جهانگردی، تلویزیون و اینترنت همه جذابیت این موضوع را افزایش می دهند. آنها فقیرترین فقرا را از ثروت ثروتمندان آگاه می کنند. رشد سفرهای هوایی، سفر به کشورهای صنعتی دورتر را تسهیل می کند. تاکنون تنها کسری از کسانی که مایل به مهاجرت هستند واقعاً توانسته اند به مقصد دلخواه خود در قاره های دیگر سفر کنند.

اما این شرایط به زودی می تواند تغییر کند. زیرا مهاجران موفق سهم قابل توجهی از درآمد خود را به بستگان خود در خانه منتقل می کنند. در نتیجه، هر روز افراد بیشتری توانایی سفر به کشورهای دوردست را دارند. مهاجران کشورهایی را که بسیاری از هموطنانشان قبلاً در آنجا زندگی می کنند ترجیح می دهند.

مفهوم کلی

مهاجرت به جابجایی از مبدا مشخصی که عموما زادگاه افراد است، به سمت مقصدی در کشوری دیگر با اخذ اقامت قانونی گفته می شود. این موضوع می تواند دلایل متعددی داشته باشد. همه آنها دلایل خاص خود را دارند. به طور معمول، فقط یک دلیل نیست که کسی را وادار می کند تا خانه خود را به مکانی دوردست ترک کند، بلکه یک کنش متقابل پیچیده از دلایل مختلف است.

مهاجرت تحصیلی

مهاجرت تحصیلی در دهه هاي اخير بسيار سريع رشد كرده است و در برخي مناطق اهميت آن دو برابر آمار فعلی افراد متقاضي كار شده است. هدف اصلی عناصر موثر بر تصمیم دانشجویان در مورد مهاجرت است. دو عنصر اصلی موثر در این شیوه مهاجرتی، دستمزد و کیفیت آموزش است.

باید خاطر نشان کرد که کشورهایی که از بالاترین سطح آموزش برخوردار هستند، لزوما آن هایی نیستند که دستمزد بالایی دارند. بنابراین باید بررسی شود که از بین کیفیت تحصیلات عالی یا سطح دستمزد، کدام یک هدف دانشجویان است.

مهاجرت کاری چیست؟

کارگر مهاجر به شخصی گفته می شود که یا در داخل کشور خود، یا برای پیگیری کار در خارج از کشور مهاجرت کند. کارگران مهاجر معمولاً قصد ماندن دائمی در کشور یا منطقه ای را که در آن کار می کنند ندارند. اما در صورتی که موفق به اخذ اقامت دائمی شوند، مسلما ترجیح خواهند داد که برای همیشه در آن کشور بمانند.

شرایط مهاجرت چیست؟

اکثر کشورها قوانین و شرایط مهاجرتی خود را، بر اساس نیازهای بازار کار خود تنظیم می کنند. در بسیاری از بخش های اقتصاد غربی، کمبود متخصص وجود دارد. کسانی که تحصیلات و تجربه مناسب دارند، راحت تر در خارج از کشور کار پیدا می کنند.

تعداد زیادی از کارگران غیر ماهر نیز در حوزه های صنعت، خدمات بهداشتی و کشاورزی مشغول هستند. بیشتر ایالت ها برای پر کردن این خلا، کارگران خارجی مناسب را از کشورها و مناطق منتخب جذب می کنند. اکثر بزرگسالانی که به کشورهای اتحادیه اروپا یا EFTA مهاجرت می کنند، می دانند که فقط متخصصان واجد شرایط اجازه دریافت اقامت در این کشورها را دارند.

انواع مهاجرت کدامند؟

داخلی: حرکت در داخل یک کشور یا قاره

خارجی: انتقال به یک کشور یا قاره دیگر

تفاوت ویزا و اجازه اقامت چیست؟

ویزا اسناد سفر است، که به شما اجازه ورود به یک کشور خاص را می دهد. ویزای مهاجرتی به عنوان اجازه اقامت یا گرین کارت شناخته می شود. گرین کارت برای داشتن اقامت دائم در ایالات مختلف استفاده می شود. ویزای غیر مهاجری به سه دسته گردشگری، کار و تحصیل تقسیم می شود.

ویزای اقامت چیست؟

اجازه اقامت سندی یا کارتی است، که در برخی مناطق مورد نیاز است. با این سند به یک تبعه خارجی اجازه می دهد برای مدت زمان مشخص یا نامحدود، در یک کشور اقامت داشته باشد. این ممکن است مجوزهای اقامت موقت، یا اقامت دائم باشد. قوانین دقیق بین مناطق مختلف متفاوت است.

تفاوت بین اقامت موقت و اقامت دائم چیست؟

بین محل اقامت و اقامت دائم تفاوت وجود دارد. ویزای اقامت دارای اجازه شرایط سفر است، که فقط به شخص اجازه می دهد تا تاریخ مشخصی به عنوان مقیم وارد یک کشور شود. در حالی که ویزای اقامت دائم اجازه ورود نامحدود را می دهد و شرط آن معتبر بودن پاسپورت است.

مراحل اخذ اقامت

  • مرحله 1 : طرح دادخواست
  • مرحله 2 : تهیه پرونده
  • مرحله 3 : برنامه ریزی مصاحبه ویزا
  • مرحله 4 : آزمون پزشکی
  • مرحله 5 : روز مصاحبه
  • مرحله 6 : تأیید ویزا
  • مرحله 7 : دریافت ویزا

جمع بندی

مهاجرت، فرایندی است که از طریق آن افراد اقدام به اخذ اقامت دائم یا شهروندی کشور دیگری می کنند. از نظر تاریخی، روند آن برای ایالت ها از نظر اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی بسیار سودمند بوده است. شرایط نامناسب زندگی اشتیاق به مهاجرت را ایجاد می کند. در شرایطی که توسعه اقتصادی راکد است، جمعیت مهاجران رشد می کند.

کشورهای صنعتی ثروتمند بهترین مقاصد برای مهاجرت هستند. این تصمیم می تواند دلایل متعددی داشته باشد. همه مهاجران دلایل خاص خود را دارند. به طور معمول، فقط یک دلیل نیست که کسی را وادار می کند تا خانه خود را به مکانی دوردست ترک کند، بلکه یک کنش متقابل پیچیده از دلایل مختلف است.

تصمیم فرد باید همراه با فرایند سنجش هزینه ها و منافع بالقوه انجام شود. مهاجران باید عوامل کلی مانند هزینه سفر و اقامت، شانس یافتن کار و نرخ دستمزد غالب در منطقه مقصد را، در مقایسه با آنچه در منطقه فعلی خود وجود دارد بسنجند.

نظر شما درباره این مقاله چیست؟

از ۱ تا ۵ ستاره به ما امتیاز بدید.

میانگین رتبه / 5. تعداد امتیازات کاربران:

امتیازی داده نشده، اولین نفری باشید که ثبت امتیاز می‌کنید

لینک کوتاه این مطلب:
https://vaajehacademy.com/?p=1083

آخرین مطالب

مشاغل زبان انگلیسی

دوزبانه ها در چه حرفه‌هایی می‌توانند فعالیت کنند؟ امروزه فعالیت های کاری گوناگون باعث شده است افرادی که به مسلط به زبان دوم هستند از

اشتراک در شبکه‌های اجتماعی:
اشتراک گذاری در email
Email
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp
اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در print
Print