وبلاگ آموزشی / دانستنی آکادمی واژه

مهاجرت عملی است که فرد به هر دلیلی از شرایط خود در کشور مبدا رضایت ندارد و برای دستیابی به زندگی بهتر و شرایط مناسب به کشوری دیگر می رود. روش های زیادی برای مهاجرت وجود دارد که افراد براساس شرایط خود یکی از این روش ها را انتخاب می کنند . مهاجرت می‌تواند معایب و مزایای زیادی داشته باشد اما شخص با آگاهی به این موضوع اقدام می‌کند . در این مطلب دلایل مهاجرت، هزینه ها، روش ها و بهترین کشورهای مهاجرپذیر را  بررسی می‌کنیم.

مهاجرت، باید یا نباید!

در این مطلب می خواهیم با نگاهی دیگر نسبت به این مفهوم بزرگ و گسترده بپردازیم و با قبول این اصل که هر اتفاقی در این دنیا ویژگی های مثبت و منفی را همزمان دارد، حالا با بیان این ویژگی ها مفهوم مهاجرت را دقیق تر و عمیق ترخواهیم شناخت.

دلایل مهاجرت

چراب باید مهاجرت کرد

مهاجرت یکی از پدیده هایی است که می تواند دلایل فردی و یا اجتماعی داشته باشد، یعنی هم فرد و هم اجتماع هر دو دلیل این اتفاق را می سازند و تشدید می کنند. از نظر جامعه شناختی این دلایل اجتماعی هستند که می توانند دلایل فردی را بسازند و این دلایل فردی است که به صورت مستقیم باعث مهاجرت می شود.
به طور مثال اگر از یک فردی که از ایران مهاجرت کرده و یا قصد این کار را دارد بپرسیم که چرا مهاجرت می کند؟ غالبا پاسخ هایی فردی چون تحصیلات و داشتن رفاه زندگی و … را خواهند گفت پس به خوبی مشخص است که این دلایل ریشه در اجتماع دارد و به نوعی این اجتماع است که باعث مهاجرت فرد می‌شود.

اگر هر جامعه ای را یک بستر پازل بدانیم و افراد داخل آن جامعه را قطعات پازل، هر قطعه‌ای که نتواند در جای مناسب خود قرار بگیرد یا باید خود را تغییر دهد و یا از پازل خارج شود.

معایب و البته مزایای مهاجرت

معایب و البته مزایای مهاجرت، چراب باید مهاجرت کرد

علت مهاجرت ارتباط مستقیم با مزایای آن دارد و اگر عملی، مزیت نداشته باشد مسلما صورت نمی گیرد. در اصل می توان گفت که شرایط خوب برای زندگی را باید خودمان برای خودمان بسازیم. ما توانایی تغییر دادن جامعه و شرایط را نداریم، اما می توانیم از جایی که اذیت می شویم، برویم و در جایی بهتر با شرایط بهتر زندگی کنیم. این بزرگترین مزیت مهاجرت و اصلی ترین دلیل آن محسوب می شود.
 مهاجرت مانند هر پدیده ای دیگر ویژگی های مثبت و منفی دارد. مهاجرت به معنای تغییر محل زندگی و رفتن سراغ محلی جدید با شرایط جدید است و تبعاتی چون: سردرگمی، عدم برقراری ارتباط مناسب و زمان بر بودن را دارد. بجز این هر انسانی خواسته یا ناخواسته در هر نوع جامعه ای که زندگی کند، دارای یک سری دلبستگی ها و وابستگی هایی است، بنابراین رها کردن این دلبستگی ها بزرگترین ضربه ای است که هر فرد می تواند به خود وارد کند. بنابراین هنگام مهاجرت باید هر فرد علت ها را در کفه ای و معایب را در کفه ای دیگر بگذارد و رای را براساس کفه ای که سنگین تر است بدهد و مسیر خود را انتخاب کند.

بهترین روش های مهاجرت

بهترین روش های مهاجرت،چرا باید مهاجرت کرد

در ایران انواع روش های مختلف برای مهاجرت وجود دارد. که می توان به مهاجرت دانشجویی، کار، ازدواج،شرایط خاص، سرمایه گذاری، پناهندگی و …اشاره کرد.

برای قشر دانشجو مسلما بهترین راه و امن ترین راه ، مهاجرت از طریق تحصیلات محسوب می شود. اما اکثرا نمی توانند از این مسیر اقدام کنند. با این حال هر کشور اروپایی یا آمریکایی و حتی آسیایی برای خود شرایط ویژه ای برای پذیرش مهاجران دارد. اما اگر بخواهیم به شکل کلی بگوییم، یکی از بهترین روش‌های مهاجرت داشتن تمکن مالی و توانایی اثبات آن است، این روشی است که هر کشور مهاجرت پذیری آن را می پذیرد. با این حال نسبت به کشوری که برای مهاجرت انتخاب می کنید شرایط خاصی وجود دارد که برای دانستن آن و انجام راه های درست آن، وجود یک وکیل مهاجرت می تواند بسیار کمک کننده باشد.

کشورهای برتر مهاجر پذیر

همانطور که اشاره کردیم، هر کسی که از کشوری مهاجرت می کند، یعنی نتوانسته خود را با شرایط زندگی در آنجا تطبیق دهد و به دنبال جایی خواهد بود که این شرایط را داشته باشد. از این رو این که کدام کشور یا کشورها می توانند مقصد شما باشد بیشتر بستگی به خودتان دارد، اما از نظر امور رفاهی، تحصیلی و شرایط زندگی و میزان مهاجرت پذیری، کشورهای شمال و غرب اروپا معمولا بهترین گزینه ها برای مهاجرت هستند همچنین کشورهایی چون کانادا، سوئد، سوئیس، آلمان و فرانسه و از شرق اروپا کشورهایی چون ایتالیا و هلند می توانند بهترین گزینه محسوب شوند.

سخن آخر

مهاجرت یک اتفاق پر هزینه محسوب می‌شود، چرا که هزینه ای به عنوان انتقال و هزینه ای برای استقرار باید پرداخت کرد. این ها همه در شرایطی است که ارزش پول ملی نسبت به پول مبادله ای جهان روز به روز در حال کاهش است و این باعث می شود که این هزینه ها روز به روز افزایش پیدا کند، از این رو شاید بتوان گفت که بخش هزینه های مهاجرت به تنهایی یکی دیگر از معایب مهاجرت محسوب می‌شود و این اتفاق یک عامل بازدارنده برای این کار محسوب می شود.

نظر شما درباره این مقاله چیست؟

از ۱ تا ۵ ستاره به ما امتیاز بدید.

میانگین رتبه / 5. تعداد امتیازات کاربران:

امتیازی داده نشده، اولین نفری باشید که ثبت امتیاز می‌کنید

Email
WhatsApp
Telegram
Print

آخرین موضوعات

آخرین موضوعات

http://new.vaajehacademy.com/?p=622

فهرست مطالب
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.
فروشگاه