دوره زبان تخصصی برای ارائه و سخنرانی

فهرست مطالب

Presentations

دوره زبان تخصصی برای ارائه و سخنرانی (English for Presentations)

برای افرادی که زبان انگلیسی زبان مادریشان نیست، سخنرانی یا ارائه مطلب ممکن است کمی مشکل و چالش برانگیز باشد.

آیا شما مخاطبانتان را به خوبی می شناسید؟ در چه مواردی باید از زبان رسمی و چه مواقعی از زبان غیر رسمی استفاده کنید؟ این ها در ابتدا می تواند برای شما چالش برانگیز و حتی مقداری گیج کننده باشد.

اگر شما هم از دسته افرادی هستید که سخنرانی ها و یا ارائه ها بخش جدایی ناپذیری از کارتان هستند و احساس می کنید باید پیامتان را گیراتر و درست تر به مخاطب انتقال دهید، دوره های تخصصی برای ارائه و سخنرانی در آکادمی زبان های خارجی واژه دقیقا مناسب شما است.

سخنرانی ها و ارائه های شما باید دارای ساختاری قوی و بدون ابهام باشد تا حواس مخاطبین تا آخر سخنرانی به شما باشد، مثلا استفاده از کلمات ربط برای انسجام بیشتر در جمله ها که امری بسیار ضروری است. البته خوش آمد گویی گرم و لحن صدای شما و تغییر آن آمآاتمنیز از مواردی حساب می شود که توجه مخاطبین را به شما جمع می کند.

از دیگر مواردی که امری حیاتی برای داشتن سخنرانی بی نقص است “زبان بدن” است.

فرض کنید در جاده ای در حال رانندگی هستید، یقینا اگر آدرس مقصد یا مسیر را بلد نباشید گم خواهید شد، از دیگر نکات حائز اهمیت، گفتن مسیر بحث از ابتدا به مخاطب است تا هشیارانه شما را تا آخر همراهی کند.

شوخ طبعی نه تنها می تواند در برخی جلسات به کاهش استرس کمک کند، بلکه می تواند به حضار و مخاطبان احساس راحتی دهد و به اصطلاح کمک کند که “یخ جلسه آب شود”

از دیگر تکنیک های رساندن پیام واضح به مخاطب این است که جملاتتان را ساده کنید تا ابهامی برای مخاطب به جا نماند. مثلا از کلمات یا جملات ساده و کوتاه شده استفاده کنید، تا حد ممکن از اصطلاحات یا کلمات تخصصی استفاده نکنید زیرا ممکن است برای مخاطب نا آشنا یا گنگ به نظر بیاید. به طور کلی سعی کنید از حقایق صحبت کنید تا جملات مفهومی و یا کنایه دار.

برای مثال استفاده از افعالActive  که بسیار قدرتمندتر و گیرا تر از افعال Passive هستند، می تواند ساختار سخنرانی شما را بسیار قوی تر کند.

همچنین، بی وقفه به صحبت کردن ادامه ندهید و اجازه دهید مخاطبان شما به صحبت های قبلی شما فکر کنند، مشارکت کنند و یا سوال هایشان را از شما بپرسند.

سخنرانی و ارائه ها در زبان انگلیسی معمولا از یک مقدمه، بدنه اصلی متن، بخش های مختلف بدنه اصلی و یک نتیجه گیری یا جمع بندی تشکیل شده اند و برای جلب نظر مخاطب خود باید قبل از رفتن از مطلبی به مطلب دیگر نشانه ای به آنها بدهید.

در این دوره خواهید آموخت:

از برخی سرفصل های آموزشی این دوره در آکادمی زبان های خارجی واژه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. ساخت مقدمه مناسب شامل: معرفی خودتان، معرفی موضوع مورد بحث، معرفی قسمت های مختلف موضوع و…
  2. بدنه اصلی: مقدمه بدنه اصلی، نتیجه گیری و شروع موضوع بعدی
  3. قسمت پایانی یا همان نتیجه گیری: پایان موضوع قبلی، شروع یک خلاصه و جمع بندی از کل موضوع های ارائه شده در بحث، جمله آخر، پاسخ به سوالات مطرح شده و تشکر از مخاطبان.
  4. جلب نظر مخاطب از ابتدا تا انتها و در صورتی که سخنرانی شما به خوبی پیش نرفت، جلب نظر مجدد آنها در ادامه بحث.
  5. آموزش زبان بدن مناسب.
  6. آموزش لحن مناسب و تغییر آن همراه با موضوع.
  7. تفاوت های سخنرانی های رسمی و غیر رسمی و آموزش آنها.
  8. یادگیری و استفاده درست از جمله های استفهام انکاری.

مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان در خصوص دوره‌های آموزشی ویژه مشاغل، متدهای آموزش زبان انگلیسی و… روی دکمه تماس با ما کلیک کنید.