وبلاگ آموزشی / دانستنی آکادمی واژه

بهترین راه برای فراگیری ساختار های گرامری (دستور زبان) چیست؟

ساده ترین روش برای یادگیری گرامر (Grammar)

ساده ترین روش یادگیری ساختار های گرامری (دستور زبان) چیست؟

افراد در هنگام یادگیری گرامر (Grammar) یا دستور زبان انگلیسی به دو دسته تقسیم می‌شوند، یا علاقه مند به کشف پیچ و مهرهای دستور یک زبان جدید هستند یا اینکه از دستور زبان متنفرند که شما متعلق به هر گروهی باشید بهتر است بدانید که نمی‌توان از یادگیری قواعد زبان انگلیسی فرار کرد. زیرا دستور زبان در واقع قواعد و قوانینی هستند که مردم به هنگام استفاده از زبان به کار می‌گیرند. با توجه به موضوعی که در بالا به آن اشاره شد سوال اینجاست که بهترین راه برای یادگیری دستور زبان چیست؟

 

روش‌های یادگیری گرامر زبان (Grammar learning methods)

روش ناخودآگاه:

انگلیسی زبان‌ها یک ضرب المثل دارند که می‌گوید: اگر قصد یادگیری قوانین یک بازی را دارید باید آن را بازی کنید. پس برای فرا گرفتن قواعد و گرامر (Grammar) زبان هم نباید از اشتباه کردن بترسید زیرا ما قواعد زبان مادری خود را نیز این گونه یاد گرفتیم، یعنی گوش داده‌ایم و تلاش کردیم که تکرار کنیم. بنابراین اگر در زمان و در محیط درست قرار بگیریم می‌توانیم به صورت طبیعی از قوانین زبان انگلیسی سر در بیاوریم.

البته چون دستور زبان انگلیسی تاحدی دو حالت رسمی (کتابی) و محاوره ای دارد با این روش بیشتر می­‌توانید حالت محاوره را یاد بگیرید.

یادگیری ساختار های دستوری (گرامر) - Grammar

در این بخش روش های مختلفی که به عنوان ساده ترین روش یادگیری گرامر زبان انگلیسی تا به امروز شناخته شده اند را معرفی و توضیح مختصری درباره آنها آورده ایم.

روش آکادمیک:

برخی از افراد به دستور زبان به چشم یک درس نگاه می‌کنند که دارای یک کتاب اصلی و کتاب کار می‌باشد و به صورت منظم تدریس می‌شود

کتاب‌های دستور زبان فراوانی وجود دارد که معمولا برای افراد خسته کننده می‌باشد پس بهتر است سراغ این نوع کتاب ها نروید.سعی کنید کتابی را انتخاب کنید که سطح بندی شده باشد و محتوای آن خشک و دشوار نباشد بلکه دارای مثال‌های جذاب و سرگرم کننده باشد و قواعد زبان را به صورت اصولی و فصل به فصل درس داده باشد.

 

روش کتاب مرجع:

در این روش شما می‌توانید یک کتاب مرجع برای دستور زبان تهیه کنید و روزی 10 تا 15 دقیقه مطالعه انجام دهید. سپس مثال‌هایی از قواعد دستوری را پیدا کنید و تلاش کنید آنها را با کمک روش‌های مختلف مانند استفاده از فلش کارت به خاطر بسپارید.

 

روش خواندن کتاب:

در این روش قواعد زبان به صورت خشک تدریس نمی‌شوند و به افراد برای یادگیری دستور زبان یک کتاب پیشنهاد می‌شود. برای آشنایی با قواعد یک زبان جدید بهتر است کتاب‌های داستان سطح بسیار پایین را بخوانید در این روش باید تلاش کنید جملات را رمزگشایی کنید. یکی از روش‌ها ترجمه جملات به زمان مادری می‌باشد هرچه بیشتر کتاب بخوانید ذهن شما داده‌های بیشتری از دستور زبان را دریافت می‌کند و در بلند مدت شما درکی از دستور زبان خواهید داشت و در نهایت بخش دستور زبان انگلیسی شما بهبود می‌یابد.

 

روش خواندن انلاین:

نرم افزارها، اپلیکیشن‌ها و وب سایت‌هایی هستند که دستور زبان را به صورت منظم آموزش داده‌اند که بعد از آموزش هر درس تمارین گوناگونی را ارائه می‌دهند که با کمک آنها می‌توانید بخش دستور زبان خود را ارتقا ببخشید.

 

روش تکرار:

در این بخش شما از یک عبارت ساده دستوری شروع می‌کنید. مثلا ”I am…”   و سپس با کلمات گوناگونی سعی می‌کنید با این عبارت جمله بسازید یا یک عبارت را کامل کنید. این روش که امروزه قدیمی شده است در گذشته یکی از روش‌های اصلی آموزش دستور زبان بوده است. صرف فعل، زمان‌های افعال و حالت سوالی هنوز هم در برخی کتاب‌های دستور زبان به این روش آموزشی داده می‌شوند.

 

روش ترجمه:

در این روش شما باید ابتدا جملات را تحلیل کنید و سپس آن را به زبان مادری خود ترجمه کنید و برای دستور زبانی که یاد گرفته‌اید یک معادل دقیق یا نزدیک پیدا کنید. این روش امروزه نسبتا دیگر کاربردی ندارد و ترجمه کردن به زبان مادری دیگر توصیه نمی‌شود زیرا امروزه زبان شناسان معتقدند هیچ زبانی دقیقا شبیه ربان دیگری نیست و نمی‌توان معادل دقیقی برای تمام قواعد زبان پیدا کرد.

 

بهترین راه برای فراگیری ساختار های گرامری (Grammar) چیست؟

 

بهترین روش فراگیری دستور زبان چیست؟ (best methods for learning grammar)

بهترین راه یادگیری دستور زبان انگلیسی ترکیبی از روش‌های گفته شده است. برای بهتر فهمیدن عبارت “ساده ترین روش یادگیری گرامر زبان انگلیسی” باید به این نکته توجه کرد که در واقع درک و یادگیری قواعد زبان اصلا یک روش نیست! بلکه یک فرایند است. و هر کسی با توجه به میزان هوش، درک مطلب، توانایی جذب اطلاعات و مرتبط کردن آنها و ساده سازی اطلاعات با یکدیگر می‌تواند روش و راه متفاوتی در یادگیری داشته باشد. با اینحال می‌توان موارد زیر را در تثبیت زود تر و یک نقشه راه کلی برای یادگیری گرامر (Grammar) در نظر داشت.

برای یادگیری قواعد زبان بهتر است روش های زیر را دنبال کنید:

1. دستور زبان را از سطح واژگان شروع کنید

ابتدا در سطح واژه با معنی و نقش اسم، فعل، حرف اضافه، قید و…. آشنا شوید و از هر کدام مثال‌هایی را بخوانید و با چگونگی به کارگیری آنها را در جمله آشنا شوید.

 

2. هر نقش زبانی ر ا به صورت جدا یاد بگیرید

بعد از اینکه نقش‌های زبانی را یاد گرفتید، به صورت مجزا به سراغشان بروید و روی هر کدام متمرکز شوید. به طور مثال ابتدا به سراغ بخش اسم‌ها و کاربرد های دستوری آنها بروید و سپس قسمت ضمایر را مطالعه کنید.

 

ساده ترین روش یادگیری گرامر زبان انگلیسی (Learning Grammar)

 

3. دستور زبان را در سطح جمله یاد بگیرید

  • -جملات را ساده یاد بگیرید

هنگامی که با کلمات و نقش‌های مختلف آشنا شدید به سراغ ساخت عبارت‌ها و جملات بروید و برای انجام این کار همیشه از ساده‌ترین ساختارها شروع کنید یعنی در ابتدا عبارت‌ها و سپس جملات را به صورت ساده یاد بگیرید و سپس بر جایگاه بخش‌های مختلف جمله مانند: فعل و فاعل متمرکز شوید و در نهایت سعی کنید جملات ساده بسازید.

  • افعال پر کاربرد مانند be را فرا بگیرید

در زبان انگلیسی فعل be در جمله‌های مختلفی نقش‌های مختلف می‌گیرد به عنوان مثال می توانید جمله را گذشته، استمراری، مجهول و…. کنید و با تمرکز بر روی برخی از افعال بخش اعظمی از قواعد زبان را فرا بگیرید.

  • زمان‌های مختلف را یاد بگیرید

زمان افعال بخش مهمی از قواعد زبان را شامل می‌شود شاید در نگاه اول کمی سخت تر به نظر برسند زیرا زمان‌ها در هر زبانی کاربردهای متفاوتی دارند یا شاید یک زبان یک زمانی را داشته باشد که در زبان مادری شما آن زمان وجود نداشته باشد اما با تمرین و تکرار می‌توانید تفاوت‌ها را یاد بگیرید.

مهارت به کارگیری درست زمان‌ها بدون شک 30% از دانش دستور زبان شما را تشکیل می‌دهند پس تلاش کنید پرکاربردترین زمان یعنی حال ساده را شروع کنید و یکی یکی زمان‌ها را یاد بگیرید .

 

  • جملات مرکب و دشوار را یاد بگیرید

بعد از یاد گرفتن جملات ساده می‌توانید شروع به ساخت جملات مرکب و پیچده کنید و برای تمرین سعی کنید جملات ساده را تبدیل به جملات مرکب و پیچیده کنید. مثلا دو جمله “the sara ran.” و “she ran fast”  را که دو جمله ساده هستند به صورت مرکب بگویید “The sara ran and she was fast.”

 

  • جملات شرطی را یاد بگیرید

بعد از تسلط بر ساخت جملات مرکب وقت این رسیده است که بر ساخت جملات شرطی کار کنید  تا با مرور زمان با هر سه نوع جملات شرطی آشنا شوید. در این سطح باید مثال‌ها و تمرین‌های زیادی را حل کنید زیرا زمان‌های افعال و کاربردها کمی با فارسی متفاوت است.

 

  • کار کردن با جمله واره ها را یاد بگیرید

با اصطلاح جمله واره‌های مستقل و غیر مستقل آشنا شوید. جمله وارها دقیقا مانند آجرهایی هستند که در ساخت جملات مرکب ما کمک می‌کنند. اگر جمله واره‌ها را فرا بگیرید مانند بنایی می‌شوید که می‌توانید خانه سازی کند.

در این سطح باید خود را در بافت زبان قرار دهید. و بافت جملات دستوری را برای خود بازسازی کنید برای این کار می‌توانید از ابزارهای متنوع کمک آموزشی مانند فیلم کتاب و پادکست و….. استفاده کنید

 

4. نشانه‌گذاری را فراموش نکنید

نشانه گذاری یکی از جنبه‌های پیشرفته دستور زبان است که برای نوشتن متن آکادمیک به شدت کاربرد دارد. در آخرین مراحل فراگیری قواعد زبان باید با انواع علائم نشانه گذاری و کاربردهایشان آشنا شوید تا بتوانید نوشته‌ای صحیح تولید کنید

بنابراین این فکر را بکنید که با فراگیری این مراحل کار شما تمام شده است در واقع بعد از یادگیری مراحلی که در قسمت بالا گفته شد جنبه‌های تازه‌ایی از آن برای شما اشکار می‌شود در این هنگام می‌توانید قواعد دستوری را با یک دیگر مقایسه کنید.

 

نظر شما درباره این مقاله چیست؟

از ۱ تا ۵ ستاره به ما امتیاز بدید.

میانگین رتبه / 5. تعداد امتیازات کاربران:

امتیازی داده نشده، اولین نفری باشید که ثبت امتیاز می‌کنید

تحریریه آکادمی زبان های خارجی واژه | www.vaajehacademy.com
فهرست مطالب
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.