وبلاگ آموزشی / دانستنی آکادمی واژه

راهنمای جامع آزمون GRE | آزمون زبان انگلیسی عمومی | www.vaajehacademy.com

راهنمای جامع آزمون GRE

آزمون GRE یا Graduate Record Examination یک آزمون استاندارد است که معمولا برای پذیرش در رشته‌های مخلتف تحصیلات تکمیلی در سراسر جهان استفاده می‌شود. هدف این راهنمای جامع، ارائه یک نمای کلی از آزمون GRE، شامل قالب، بخش‌ها، امتیازدهی، نکات آمادگی و استراتژی‌های موفقیت است.

اگر قصد دارید در این آزمون شرکت کنید، این مقاله اطلاعاتی را که نیاز دارید در اختیار شما قرار می‌دهد.

 

آزمون GRE چیست؟ | آزمون زبان انگلیسی عمومی | www.vaajehacademy.com

 

آزمون GRE چیست؟

GRE معمولا برای پذیرش در برخی از رشته‌های تحصیلات تکمیلی از جمله تجارت، آموزش، علوم اجتماعی، علوم انسانی و علوم طبیعی مورد نیاز است. این آزمون برای ارزیابی نوشتن تحلیل، مهارت‌های تحلیل زبان و ریاضی طراحی شده است.

GRE توسط ETS (سرویس تست آموزشی)، که یک سازمان غیرانتفاعی است طراحی و اجرا می‌شود. لازم به ذکر است که این آزمون برای مقطع کارشناسی ارشد برخی از دانشگاه‌ها اجباری و برای برخی دیگر اختیاری است. GRE به‌خصوص در آمریکا و کانادا کاربرد دارد.

 

انواع آزمون GRE

این آزمون در دو نوع عمومی (General) و اختصاصی (Subject) طراحی شده است. آزمون GRE General رایج‌ترین آزمون GRE است، اما آزمون‌های تخصصی GRE نیز در زمینه‌های موضوعی خاص موجود هستند.

 

آزمون GRE عمومی

آزمون عمومی GRE از سه بخش اصلی تشکیل شده است: نوشتن تحلیلی، استدلال کلامی و استدلال کمی. هر بخش برای ارزیابی مهارت ها و توانایی‌های مختلف آزمون‌دهندگان طراحی شده است. این آزمون هم به‌شکل کاغذی و هم ‌به‌شکل کامپیوتری برقرار می‌شود. بیایید بخش‌های مختلف آزمون عمومی را بررسی کنیم.

 

1. نوشتن تحلیلی (Analytical Writing)

بخش نگارش تحلیلی، توانایی شرکت‌کننده را در بیان ایده‌های پیچیده به‌شکل واضح و صحیح، تجزیه‌و‌تحلیل استدلال‌ها و پرورش ایده‌ها با مثال‌ اندازه‌گیری می‌کند.

این بخش دارای دو قسمت مجزا است؛ تجزیه‌و‌تحلیل مسئله و تجزیه‌و‌تحلیل استدلال. شرکت‌کنندگان در آزمون باید در پاسخ به هر بخش یک مقاله بنویسند. این مقالات توسط افراد انسانی که به‌طور ویژه برای این کار آموزش دیده‌اند، تصحیح شده و به هر کدام از مقالات نمره 0 تا 6 داده می‌شود. نمره نهایی بخش نوشتن تحلیلی، ميانگين این دو نمره است.

 

2. مهارت‌های تحلیل زبان (Verbal Reasoning)

بخش مهارت‌های تحلیل زبان، توانایی شرکت‌کننده در درک و تجزیه‌و‌تحلیل مطالب نوشته‌شده، ارزیابی استدلال‌ها و تشخیص روابط بین کلمات و مفاهیم را ارزیابی می‌کند.

این بخش شامل سوالات چند‌گزینه‌ای است که واژگان، درک مطلب و مهارت‌های استدلال انتقادی را تست می‌کند. نمره بخش استدلال کلامی 130 تا 170 است و یک نمره ارفاقی هم برای آن در نظر گرفته شده است. معمولا برای این قسمت، نمره به‌شکل درصدی ارائه می‌شود. برای مثال، نمره 90 درصد نشان می‌دهد که شرکت‌کننده در زمره 10 درصد افرادی است که بهترین پاسخ را به این بخش داده‌اند.

 

آزمون GRE | آزمون زبان انگلیسی عمومی | www.vaajehacademy.com

 

3. تحلیل ریاضی (Quantitative Reasoning):

بخش تحلیل ریاضی، توانایی فرد را در تفسیر و تجزیه‌و‌تحلیل اطلاعات کمی، حل مسائل ریاضی و به‌ کار بردن مفاهیم ریاضی در سناریوهای دنیای واقعی ارزیابی می‌کند.

این بخش شامل سوالات چند‌گزینه‌ای و سوالاتی است که پاسخ آن‌ها یک عدد است. این سوالات در حوزه حساب، جبر، هندسه و تجزیه‌و‌تحلیل داده‌ها هستند.

بخش تحلیل ریاضی هم از 130 تا 170 نمره‌گذاری شده است و یک نمره ارفاقی دارد. این بخش 50 درصد آزمون را تشکیل می‌دهد و از دو بخش 12 سوالی و 15 سوالی تشکیل شده است.

 

علاوه‌بر سه بخش اصلی، ممکن است یک بخش تحقیقاتی بدون نمره یا یک بخش آزمایشی هم در آزمون عمومی GRE وجود داشته باشد. این بخش‌ها برای اهداف پژوهشی استفاده می‌شوند و به نمره کلی فرد کمکی نمی‌کنند.

 

آزمون GRE تخصصی

آزمون تخصصی برای رشته‌های خاصی مانند زیست‌شناسی، ادبیات انگلیسی، ریاضیات، شیمی، روان‌شناسی و فیزیک است. نمره این آزمون از 200 شروع شده و تا 990 ادامه می‌یابد. آزمون GRE تخصصی فقط به‌شکل کاغذی برگزار می‌شود و نوع کامپیتوتری ندارد.

 

آزمون GRE | آزمون زبان انگلیسی عمومی | www.vaajehacademy.com

 

آزمون GRE چقدر هزینه دارد و در کجا برقرار می‌شود؟

GRE تقریبا در تمام جهان 220 دلار هزینه دارد. این آزمون در کشورهای مختلفی در سراسر جهان برگزار می‌شود که کشور ایران نیز جزئی از آن‌ها است. محل برگزاری آزمون GRE در تهران شامل مراکز زیر است:

 • موسسه فرهنگی و آموزشی و هنری معرفت
 • موسسه علامه سخن
 • سازمان سنجش (NOET)
 • موسسه فرهنگی هنری امیر بهادر
 • موسسه آموزش عالی خاتم
 • پردیس دانشگاه شهید بهشتی

علاوه‌بر این مراکز، آزمون GRE در سایر شهرهای ایران مانند تبریز، اصفهان، قشم، کرمان، کرج، یزد، آمل، ارومیه، اهواز، خراسان رضوی و زنجان نیز برقرار می‌شود.

برای شرکت در این آزمون لازم است از طریق سایت ets.org اقدام کرده و به‌شکل آنلاین ثبت‌ نام کنید، هزینه‌ را بپردازید و محل آزمون و رزرو آن را مشخص کنید. علاوه‌بر روش فوق، این روش هم وجود دارد که از طریق موسسات ذکر‌شده در این مقاله به‌شکل مستقیم اقدام به ثبت‌نام نمایید.

 

قوانین و مقراررات آزمون GRE

هنگام شرکت در آزمون GRE، لازم است قوانین زیر را رعایت کنید:

 • مدارک شناسایی: باید مدارک شناسایی معتبر و قابل قبول را به مرکز آزمون بیاورید.
 • اقلام ممنوعه: آوردن برخی اقلام در اتاق امتحان مجاز نیستند؛ از جمله وسایل الکترونیکی (مانند تلفن همراه، ساعت هوشمند)، کتاب، یادداشت، غذا یا نوشیدنی (به جز آب در یک ظرف شفاف)، و وسایل شخصی مانند کیف. یا کوله پشتی
 • زمان‌بندی: لازم است به‌موقع وارد آزمون شوید و به موقع برگه را تحویل دهید.
 • شما با فاصله زمانی ۲۱ روز مجاز به ثبت نام در ۲ تاریخ مجزا هستید.
 • قوانین استرداد: اگر به دلایلی تمایل داشتید آزمون خود را کنسل کنید، می‌توانید تا چهار روز قبل از آزمون، پرداخت 50 درصد مبلغ به‌عنوان خسارت، آزمون را کنسل کنید. همچنین برای تغییر مکان و زمان امتحان نیز باید مبلغ اضافی پرداخت کنید.
 • استراحت: آزمون GRE General دارای استراحت‌های کوتاه بین بخش‌های مختلف آزمون است. لازم است در این زمان استراحت کنید.

 

زمان اعلان نتایج

نتایج آزمون معمولا ۱۰ الی ۱۵ روز پس از آزمون کامپیوتری و ۵ هفته پس از آزمون کتبی مشخص می‌شود. از آنجا که تصحیح اوراق کامپیوتری آسان‌تر است، زمان ارائه نتایج آن نیز زودتر است.

 

اعتبار آزمون

آزمون GRE اعتبار زیادی دارد و بسیاری از دانشگاه‌های مشهور جهان مانند ماساچوست، استنفورد، کالیفرنیا، آکسفورد، شیکاگو و … نتایج آن را می‌پذیرند. حتی دانشگاه‌هایی که الزامی به ارائه مدرک GRE ندارند، نمرات خوب این آزمون را یک نکته بسیار مثبت در نظر می‌گیرند.

 

چه مقدار زمان برای آمادگی آزمون GRE نیاز است؟

معمولا میزان زمان مورد نیاز، وابسته به دانش شرکت‌کننده در زبان انگلیسی و ریاضیات است. افرادی که دانش خوبی در زبان انگلیسی دارند، می‌توانند در دو ماه خود را برای آزمون آماده کنند. این در حالی است که افرادی که آمادگی کم‌تری دارند حتی ممکن است لازم باشد، چند سال برای شرکت در آزمون درس بخوانند.

 

سخن آخر

آزمون GRE یک آزمون مشهور و معروف است که بسیاری از دانشگاه‌های خارجی برای تحصیلات تکمیلی، نتایج قبولی در این آزمون را نیاز دارند. GRE در ایران نیز برقرار شده و قابل تکرار می‌باشد.

نظر شما درباره این مقاله چیست؟

از ۱ تا ۵ ستاره به ما امتیاز بدید.

میانگین رتبه / 5. تعداد امتیازات کاربران:

امتیازی داده نشده، اولین نفری باشید که ثبت امتیاز می‌کنید

تحریریه آکادمی زبان های خارجی واژه | www.vaajehacademy.com
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.