دوره تخصصی زبان انگلیسی مختص پزشکان و دانشجویان پزشکی (English for Medical Students and Doctors)

فهرست مطالب

زبان انگلیسی مختص دانشجویان پزشکی (English for Medical Students and Doctors)

دوره تخصصی زبان انگلیسی مختص پزشکان و دانشجویان پزشکی (English for Medical Students and Doctors)

جامعه پزشکی در دنیای امروز

جامعه پزشکی در دنیای امروز از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است. از آنجا  که پزشکان مسئول افزایش امید به زندگی و بهبود سلامتی در جامعه هستند، دانش و مهارت آنان در طول دوره درمان، عاملی بسیار تاثیرگذار و حیاتی است. قبل از دستیابی به علم پزشکی مدرن، محیط پیرامون انسان‌ها مملو از خطرات غیر قابل تشخیص بود. با پیشرفت علم، رفته رفته پزشکی به حرفه ای حیاتی تبدیل شد و انسان ها با پیشرفت علم پزشکی و بهبود وضعیت بهداشت و درمان، امنیت و سلامت قابل توجهی را در مقایسه با قبل در زندگی خود احساس کردند. با کمک نوآوری های علمی مدرن، مرزهای فناوری پزشکی تا حد غیر قابل تصوری گسترش یافت و همچنان نیز نیازمند پیشرفت روز افزون می باشد.

 از آنجا که لازمه پیشرفت و توسعه در هر حرفه ای، به ویژه پزشکی، توانایی برقراری ارتباط با نقاط مختلف جهان می باشد، به منظور برقراری ارتباطی موثر، تسلط بر زبانی واحد و جامع به عنوان یک وسیله و ابزار مشترک مورد نیاز است. زبان انگلیسی در دنیای امروزه به عنوان زبان بین المللی واحد پذیرفته شده است. در هر حرفه ای، تسلط به زبان انگلیسی تخصصی آن حرفه، به عنوان ابزاری حیاتی به منظور رشد و پیشرفت در آن حوزه به شمار می آید که در ارتباط با حرفه پزشکی، دوره زبان تخصصی مختص پزشکان گزینه مناسبی است.

دوره تخصصی زبان انگلیسی مختص پزشکان و دانشجویان پزشکی (English for Medical Students and Doctors)

این دوره که توسط اساتید مجرب زبان انگلیسی تدریس می شود، برای کمک به پزشکان و دانشجویان پزشکی به منظور توسعه مهارت های شنیداری، گفتاری، خواندن و نوشتن به زبان انگلیسی طراحی شده است. در طول دوره تخصصی ویژه پزشکان و کادر درمان، با طراحی درس نامه هایی متناسب با نیازهای روز دنیای کار و تجارت، به زبان آموزان فرصتی برای یادگیری واژگان و عبارات تخصصی، چگونگی به کاربردن واژگان در جمله و پرورش موضوع، تلفظ صحیح انگلیسی اصطلاحات پزشکی و افزایش اعتماد به نفس به منظور فعالیت در زمینه های مختلف این حرفه داده می شود. در دوره های تخصصی ویژه پزشکان و کادر درمان، تمرین هایی متناسب با نیاز های روز متقاضیان این دوره طراحی شده است.

از آنجا که تمامی پزشکان بدون استثناء نیازمند آشنایی و تسلط بر اصطلاحات پزشکی به زبان انگلیسی هستند، درس نامه های طراحی شده به منظور آموزش در طی این دوره ها، هر چهار مهارت گفتاری، نوشتاری، خواندن و درک مطلب را پوشش می‌دهد. در این دوره، همانند سایر دوره‌های مشاغل خاص، واژگان و اصطلاحات تخصصی مرتبط با حرفه پزشکی به زبان انگلیسی آموزش داده می‌شوند.

سر فصل های آموزشی
 • آموزش اصطلاحات طب داخلی و مفاهیم مرتبط با آن
 • اسامی و اصطلاحات مرتبط با انواع دارو ها (تجویز، تاثیرات درمانی آن ها و….)
 • زبان مرتبط با حوزه مامایی و زنان در پزشکی (تاریخچه نوزاد، وضعیت نوزادان در زمان تولد، تغذیه کودک، علائم بیماری و….)
 • اصطلاحات تخصصی در اورولوژی ( پروستات خوش‌خیم و مزمن، التهاب مثانه، سنگ کلیه و……)
 • زبان تخصصی مرتبط با حوزه گوش و حلق و بینی (معاینه گوش، ناشنوایی، گوش درد، خون ریزی بینی، تشخیص و درمان، سرطان حنجره و….)
 • اصطلاحات و زبان مرتبط با جراحی (کم کاری تیروئید، زگیل، توده های سینه، فتق و….)
 • پوست (زائده های پوستی، زگیل، آکنه، اگزما و…)
 • عفونت های دستگاه تناسلی و …
اهداف دوره تخصصی زبان انگلیسی مختص پزشکان و دانشجویان پزشکی

در این دوره، به تمام جنبه های زبان انگلیسی از جمله تلفظ، دستور زبان و مهارت های عملکردی شرکت کنندگان پرداخته می‌شود. از آن جایی که هیچ ارتباطی میان شرکت در دوره های زبان تخصصی ویژه پزشکان و دانشجویان پزشکی و میزان مهارت و تجربه شما در زمینه پزشکی وجود ندارد. به بیانی دیگر، حتی اگر از سطح زبان عمومی خوبی برخوردار باشید، این فرصت به شما داده می‌شود تا با آشنایی با واژگان، عبارات، موقعیت ها و هر آنچه به زمینه پزشکی مربوط می‌شود، فرصت ها و روابط خود را بهبود ببخشید.

از آنجایی که تمامی دوره های زبان انگلیسی ویژه مشاغل (ESP) ، متناسب با نیاز های روز افراد طراحی می‌شوند، با گذر زمان و پیشرفت علم، نیاز های پیش آمده در زبان تخصصی مشاغل به صورت کاملا به روز تغییر داده خواهد شد و این تغییرات در درس نامه ها، تمرینات و تمامی بخش های آموزشی مربوط به دوره اعمال و موارد جدید اضافه و مطالب قبلی به روزرسانی می گردند.

از دیگر اهداف دوره آموزشی ویژه پزشکان و دانشجویان پزشکی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • افزایش اعتماد به نفس در ایجاد ارتباط با بیماران و همکاران
 • افزایش آگاهی در ارتباط با نحوه صحیح استفاده از زبان مرتبط در پزشکی
 • آگاهی بیشتر از تفاوت های موجود هنگام برقراری ارتباط با بیماری که همزبان شما نیست و …
تسلط بر زبان انگلیسی تخصصی تا چه میزان برای دستیابی به اهداف پزشکی حائز اهمیت است؟

زبان انگلیسی و اهمیت یادگیری آن در دنیای امروز غیرقابل انکار است. امروزه لازمه ی یافتن و حفظ شغل، تسلط بر زبان انگلیسی به عنوان زبان دوم می‌باشد. حال آن که افراد، علاوه بر تسلط بر زبان انگلیسی عمومی (General English) می‌بایست بر زبان تخصصی رشته خود نیز آگاه باشند. بنابراین، یک پزشک باید از نظر دانش زبانی در سطح مطلوب و معقولی قرار داشته باشد تا بتواند حتی دشوارترین متون پزشکی را بخواند و درک درستی از آن‌ها داشته باشد.

و همچنین ‌میبایست مهارت شنیداری و درک مطلب بالایی داشته باشد تا بتواند با همکاران خود در کشورهای دیگر بدون دغدغه ارتباط برقرار کند. از آنجایی که پزشکان و کادر پزشکی به طور کلی با سلامت جان افراد سر و کار دارند، کوچکترین سوء تفاهم و یا سهل انگاری ممکن است منجر به مرگ افراد شود و یا صدمات جبران ناپذیری را برای افراد به همراه داشته باشد.

پس باید زبانی مشترک در سراسر دنیا وجود داشته باشد تا مردم برای برقراری ارتباط با یکدیگر از آن استفاده کنند. از این رو، اهمیت یادگیری زبان انگلیسی در جهان امروز نه تنها بر هیچ کس پوشیده نیست، بلکه روز به روز بر اهمیت آن افزوده می شود.

از آنجایی که پزشکان در تمام طول تحصیلات آکادمیک و همچنین در محیط حرفه‌ای خود، بدون وقفه با زبان انگلیسی سر و کار دارند، این دوره نیاز‌های ارتباطی پزشکان را در سطح آکادمیک و حرفه ای برآورده خواهد ساخت.

همچنین با تحلیل و بررسی پرسش نامه جمع آوری شده از دانشجویان پزشکی و حتی پزشکان نشان داده شده که بین مهارت های مرتبط با زبان انگلیسی و سایر مهارت های آن ها، تفاوت و فاصله زیادی وجود دارد. اکثر پاسخ دهندگان بر لزوم معرفی دوره ها و کارگاه های آموزشی زبان انگلیسی برای پزشکان و دانشجویان پزشکی تاکید کردند تا بتوانند نیاز های ارتباطی خود را برآورده کنند.

تیم آکادمی زبان های خارجی واژه با شناخت و در نظر گرفتن نیاز های افراد در حوزه های مختلف، دوره های ویژه مشاغل (ESP) را طراحی کرده است تا افراد بدون داشتن دغدغه و نگرانی محدودیت زمانی، در سریع ترین زمان ممکن زبان تخصصی خود را زیر نظر متخصصین این حرفه بهبود بخشند و در زمینه کار و تجارت خود جهش موثری داشته باشند.

مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان در خصوص دوره‌های آموزشی ویژه مشاغل، متدهای آموزش زبان انگلیسی و… روی دکمه تماس با ما کلیک کنید.