وبلاگ آموزشی / دانستنی آکادمی واژه

آزمون سلپیپ (CELPIP) | آزمون زبان انگلیسی عمومی | www.vaajehacademy.com

راهنمای جامع آزمون سلپیپ (CELPIP)

آزمون سلپیپ (CELPIP) یک آزمون زبان انگلیسی است که در چند سال اخیر طرفداران زیادی پیدا کرده است. این آزمون برای مهاجرت و تحصیل در کشور کانادا است و یک جایگزین مناسب و کم‌هزینه برای آزمون آیلتس محسوب می‌شود. اگر قصد دارید به کانادا مهاجرت کنید و یا در این کشور درس بخوانید، این مقاله اطلاعاتی را که درباره این آزمون نیاز دارید در اختیار شما قرار می‌دهد.

 

آزمون GRE | آزمون زبان انگلیسی عمومی | www.vaajehacademy.com

 

آزمون سلپیپ چیست؟ چه کاربردی دارد؟

آزمون سلپیپ (CELPIP) که مخفف Canadian English Language Proficiency Index Program (برنامه شاخص مهارت زبان انگلیسی کانادا) است، یک آزمون مهارت زبان انگلیسی است که برای مقاصد مهاجرتی و تحصیلی به کانادا استفاده می‌شود.

این آزمون، توانایی شرکت‌کننده را در برقراری ارتباط صحیح به زبان انگلیسی در موقعیت‌های مختلف روزمره، مانند محل کار یا محیط‌های اجتماعی، می‌سنجد.

CELPIP برای ارزیابی مهارت‌های شنیداری، خواندن، نوشتن و گفتار طراحی شده است و توسط اداره مهاجرت، پناهندگان و شهروندی کانادا (IRCC) به‌عنوان مدرکی برای اثبات مهارت زبان انگلیسی برای درخواست‌های مهاجرت و شهروندی و همچنین تحصیل پذیرفته شده است.

 

انواع آزمون سلپیپ (CELPIP)

دو نوع آزمون سلپیپ (CELPIP) وجود دارد:

 • CELPIP-General
 • CELPIP-General LS

 

1. CELPIP-General

آزمون CELPIP-General برای افرادی طراحی شده است که برای اقامت دائم یا شهروندی کانادا اقدام می‌کنند. این آزمون، توانایی فرد در زمینه زبان انگلیسی در موقعیت‌های مختلف روزمره را ارزیابی می‌کند. آزمون CELPIP-General از چهار جزء Listening، Reading، Writing و Speaking تشکیل شده است و فقط به‌شکل کامپیوتری برگزار می‌شود.

2. CELPIP-General LS

آزمون CELPIP-General LS فقط بر روی ارزیابی مهارت‌های شنیداری و گفتاری آزمون‌شونده تمرکز دارد. این آزمون برای افرادی طراحی شده است که لازم است توانایی کافی در درک انگلیسی و برقراری ارتباط کلامی در محیط‌های انگلیسی‌زبان داشته باشند.

آزمون CELPIP-General LS برای مقاصد مهاجرتی توسط IRCC پذیرفته می‌شود، اما آزمون CELPIP-General بیشتر مورد توجه است و آزمون استاندارد CELPIP محسوب می‌شود.

 

بخش‌‌ها مختلف آزمون و بارم‌بندی

CELPIP-General از چهار جزء اصلی تشکیل شده است: Listening، Reading، Writing و Speaking. در اینجا هر بخش به‌شکل جداگانه با بارم‌بندی بررسی شده‌ است.

 

1. گوش‌دادن (Listening)

 • تعداد سوالات: 47
 • مدت زمان: تقریبا 47-55 دقیقه
 • توضیحات: بخش Listening توانایی آزمون‌شونده را برای درک گفتاری انگلیسی در زمینه‌های مختلف مانند مکالمات، سخنرانی‌ها و بحث‌ها ارزیابی می‌کند. داوطلبان آزمون با هدفون به صداهای ضبط‌شده گوش داده و سپس به سؤالات چند‌گزینه‌ای پاسخ می‌دهند، جای خالی را پر کرده و به سؤالات کوتاه جواب می‌دهند.

 

2. خواندن (Reading)

 • تعداد سوالات: 38
 • مدت زمان: تقریبا 55-60 دقیقه
 • توضیحات: بخش Reading مهارت‌های درک مطلب را به زبان انگلیسی ارزیابی می‌کند. آزمون‌شوندگان قسمت‌هایی در موضوعات مختلف را می‌خوانند و به سؤالات چندگزینه‌ای، جای خالی و … پاسخ می‌دهند.

 

3. نوشتن (Writing)

 • وظایف: نوشتن ایمیل و پاسخ به سوالات نظرسنجی
 • مدت زمان: تقریبا 53-60 دقیقه
 • توضیحات: بخش Writing توانایی داوطلب را در برقراری ارتباط صحیح و خوب به زبان انگلیسی‌نوشتاری ارزیابی می‌کند. شرکت‌کنندگان در آزمون ملزم به نوشتن ایمیل براساس سناریوی معین و پاسخ به سوالات نظرسنجی با نوشتن یک مقاله کوتاه هستند. با این کارها گرامر، واژگان، انسجام و مهارت‌های نوشتاری کلی ارزیابی می‌شود.

 

4. صحبت‌کردن (Speaking)

وظایف: بحث در مورد یک تجربه شخصی، ارائه مشاوره، توصیف صحنه، پیش‌بینی، مقایسه و متقاعد‌کردن، برخورد با یک موقعیت دشوار، بیان نظرات در مورد یک موضوع و توجیه نظر

مدت زمان: تقریبا 15-20 دقیقه

توضیحات: بخش Speaking توانایی داوطلب را در برقراری ارتباط کلامی به زبان انگلیسی ارزیابی می‌کند. تلفظ، صحبت‌کردن روان، واژگان، گرامر و مهارت‌های ارتباطی آزمون‌شونده در این مرحله آزمایش می‌شود. لازم به ذکر است از آنجا که شرکت‌کننده بدون روبه‌رو شدن با شخص ثالث و تنها از طریق میکروفون سخن می‌گوید، استرس کم‌تری داشته و می‌تواند بر صحبت‌کردن خود تمرکز کند.

 

هر بخش از آزمون CELPIP-General در مقیاسی از 1 تا 12 نمره‌گذاری می‌شود و نمره کلی براساس عملکرد فرد در تمام بخش‌ها محاسبه می‌شود.

 

راهنمای جامع آزمون سلپیپ (CELPIP) | آزمون زبان انگلیسی عمومی | www.vaajehacademy.com

محل برقراری و هزینه آزمون سلپیپ (CELPIP)

آزمون سلپیپ (CELPIP) در کانادا و همچنین در کشورهایی مانند هند، فیلیپین، آمریکا و عربستان برقرار می‌شود. برخلاف آیلتس، این آزمون در ایران برگزار نمی‌شود و متقاضیان برای شرکت در آن، باید به یکی از کشورهایی که گفتیم و یا کشورهای دیگری که این آزمون در آن‌ها برقرار می‌شود، سفر کنند.

مدت زمان امتحان CELPIP-General تقریباً 3 ساعت است و در تمام طول سال در مراکز مختلف آزمون ارائه می‌شود. تاریخ‌های آزمون به‌طور منظم توسط مراکز اعلان می‌شود.

 

هزینه آزمون سلپیپ (CELPIP) ممکن است بسته به کشور و مرکز آزمونی که در آن برگزار می‌شود متفاوت باشد، اما هزینه‌ای که خود سایت CELPIP مشخص کرده است، 195 دلار به اضافه مالیات است.

 

مقایسه سلپیپ (CELPIP) با آیلتس | آزمون زبان انگلیسی عمومی | www.vaajehacademy.com

 

مزایای آزمون سلپیپ (CELPIP) در مقایسه با ایلتس

CELPIP و آیلتس هر دو برای مهاجرت و تحصیل در کانادا پذیرفته‌شده هستند؛ اما CELPIP در مقایسه با آیلتس دارای مزایای زیر است:

 

 1. زمینه کانادایی: آزمون سلپیپ (CELPIP) به‌طور خاص برای مهارت زبان انگلیسی کانادا طراحی شده است. محتوا و سناریوهای امتحان CELPIP منعکس‌کننده موقعیت‌های واقعی زندگی است که در کانادا با آن مواجه می‌شویم.
 2. آزمون مبتنی بر رایانه: آزمون سلپیپ (CELPIP) کاملاً به وسیله رایانه انجام می‌شود و به‌همین دلیل هم برای شرکت‌کنندگان راحت‌تر است. شرکت‌کنندگان در آزمون می‌توانند تمام بخش‌های امتحان، حتی بخش Speaking را با استفاد از هدفون و به‌صورت دیجیتال ضبط کنند. این درحالی است که در آیتلس بخش اسپیکینگ در یک مصاحبه جداگانه در زمان و مکان دیگر و به‌شکل حضوری برقرار می‌شود.
 3. نتایج سریع‌تر: شرکت‌‌کنندگان در آزمون سلپیپ (CELPIP) نمرات خود را سریع‌تر از آزمون آیلتس دریافت می‌کنند. نمرات CELPIP معمولاً در عرض 8 روز کاری در دسترس هستند؛ درحالی‌که دسترسی نمرات آیلتس ممکن است تا 13 روز طول بکشد.
 4. لهجه کانادایی: بخش Listening در آزمون سلپیپ (CELPIP) دارای لهجه کانادایی است که ممکن است برای افرادی که قصد زندگی، کار یا تحصیل در کانادا را دارند، آشناتر و درک آن آسان‌تر باشد.
 5. ارزیابی مهارت‌های یکپارچه: آزمون سلپیپ (CELPIP) هر چهار مهارت زبان (گوش‌دادن، خواندن، نوشتن، و صحبت‌کردن) را به صورت یکپارچه ارزیابی می‌کند.

 

با وجود این مزایا باید در نظر بگیرید که این آزمون فقط برای کانادا مناسب است و اگر بخواهید علاوه‌بر کانادا برای کشورهای دیگری نیز درخواست مهاجرت و تحصیل دهید، نمی‌توانید از CELPIP استفاده کنید. به‌همین دلیل اگر مقصد تحصیل و یا زندگی شما مشخص نیست، بهتر است از آزمون‌های عمومی‌تری مانند آیلتس و یا تافل استفاده کنید.

 

سخن آخر

به‌طور کلی آزمون سلپیپ (CELPIP) یک آزمون کانادایی است که برای افرادی که قصد مهاجرت و یا تحصیل در این کشور را دارند، طراحی شده است. این آزمون نسبت به آیلتس دارای مزایایی است که سبب شده، افرادی که هدف آن‌ها سکونت در کانادا است، از آن استقبال کنند.

نظر شما درباره این مقاله چیست؟

از ۱ تا ۵ ستاره به ما امتیاز بدید.

میانگین رتبه / 5. تعداد امتیازات کاربران:

امتیازی داده نشده، اولین نفری باشید که ثبت امتیاز می‌کنید

تحریریه آکادمی زبان های خارجی واژه | www.vaajehacademy.com
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.