دوره‌های آیلتس آکادمی زبان واژه

فهرست مطالب

اکثریت قریب به اتفاق زبان آموزان زبان انگلیسی از مدرسین خود می پرسند آیلتس چیست؟ یا اینکه جهت دریافت مدرک آیلتس خود چه مدت احتیاج به مطالعه و شرکت در دوره های زبان انگلیسی دارند. مدرک آیلتس یا IELTS آزمونی است که داوطلبینی که برای اثبات سطح زبان انگلیسی خود به مراکز آموزشی یا کاری خارج از کشور خود احتیاج به یک مدرک معتبر دارند، در این آزمون بین المللی شرکت می کنند. این آزمون قبولی یا مردودی ندارد و داوطلبین با توجه به نیاز خود زمان شرکت در این آزمون را مشخص می کنند.

آیلتس چیست؟

آزمون آیلتس یکی از معتبرترین آزمون های تعیین سطح بین المللی هست که مورد تایید بیشتر دانشگاه ها، مراکز کاری و شغلی و سفارت خانه های سراسر جهان می باشد. این آزمون یک آزمون بریتانیایی است که در نقطه مقابل آزمون تاقل که یک آزمون آمریکایی هست قرار می گیرد. این آزمون توسط دانشگاه کمبریج انگلستان (Cambridge University)، شورای فرهنگی بریتانیا  (British Council)و مرکز آیلتس استرالیا  (idp)طراحی، برگزار و نظارت می شود. این آزمون دو نوع معروف و پرمتقاضی دارد که برای مقاصد مختلف مورد استفاده قرار میگیرد. آزمون آیلتس آکادمیک و آزمون آیلتس جنرال که آزمون آکادمیک برای مقاصد تحصیلی و آزمون جنرال برای مقاصد مهاجرتی و کاری مورد استفاده قرار می گیرد.

معنا و مفهوم آزمون آیلتس چیست؟

کلمه‌ی IELTS برگرفته از International English Language Testing System به معنای سامانه جهانی ارزیابی زبان انگلیسی می باشد.

نحوه ارزیابی آزمون آیلتس

آزمون آیلتس داوطلبین را در چهار مهارت Listening, Reading, Writing, Speaking می سنجد برای هر کدام از مهارت ها نمره ای بین 0 تا 9 ،که صفر ضعیف ترین و 9 قوی ترین میزان را نشان می دهد، مشخص میکند و میانگین این چهار نمره، نمره آیلتس شما یا نمره اورال آیلتس شما می باشد. نمره قبولی یا مردودی در آزمون آیلتس وجود ندارد و برای کلیه داوطلبین مدرک صادر میگردد.

سطح بندی نمرات آزمون آیلتس از ۰ تا ۹

سطح

توضیح

۰

هیچ اطلاعات قابل ارزیابی ندارد.

۱

در اصل هیچ توانایی برای استفاده از زبان بیش از چند کلمه مجرد ندارد.

۲

امکان ارتباط واقعی وجود ندارد مگر برای اطلاعات بسیار ابتدایی با استفاده از واژگان مجرد یا قالب‌های کوتاه در موقعیتهای آشنا و برای برطرف کردن نیازهای ابتدایی و فوری. مشکلات زیادی در فهم انگلیسی گفتاری و نوشتاری دارد.

۳

فقط می‌تواند مفهوم کلی را در موقعیتهای خیلی آشنا درک و منتقل کند. توقف‌های مکرر در هنگام ارتباط مشاهده می‌شود.

۴

قابلیت‌های ابتدایی محدود است به موقعیتهای آشنا. مشکلات مکرر در فهم و بیان منظور دارد. توانایی استفاده از زبان پیچیده را ندارد.

۵

دارای مهارت نسبی زبان با قابلیت درک عمومی معنا در بیشتر موقعیتها می‌باشد، گرچه احتمال اشتباهات بسیار وجود دارد. باید توانایی ایجاد ارتباطات اولیه را در حوزهٴ تخصصی خود داشته باشد.

۶

علیرغم بعضی بی‌دقتی‌ها، عدم تناسب‌ها، و نافهمی‌ها، در کل دارای مهارت موثر زبانی است. قادر به استفاده و فهم زبان نسبتا پیچیده به ویژه در موقعیتهای آشنا می‌باشد.

۷

مهارت کاملا کاربردی زبان را دارارست، گرچه با اشتباهات هرازگاهی در دقت، تناسب، و درک زبان همراه‌است. در کل توانایی آن را دارد که از پس زبان پیچیده برآید و استدلال‌های جزیی نگر را درک کند.

۸

مهارت کاملا کاربردی زبان را دارارست و تنها هرازگاهی اشتباهاتی از نظر دقت و تناسب کاربرد مرتکب می‌شود. ممکن است در موقعیتهای ناآشنا فهم کامل زبان صورت نگیرد. از پس مباحث پیچیده و مشروح به خوبی برمی‌آید.

۹

مهارت کاملا کاربردی زبان را داراست: دقیق، صحیح، روان همراه با فهم کامل.


مراکز برگزار کننده آزمون آیلتس

توجه داشته باشید که مراکز برگزار کننده دوره های آمادگی آزمون آیلتس با مراکز برگزار کننده آزمون آیلتس با هم متفاوت هستند. بسیاری از موسسات آموزش زبان امروزه دوره های آمادگی آزمون آیلتس را برگزار می کنند و داوطلبین را برای آزمون آماده می سازند. اما مراکز برگزار کننده آزمون آیلتس تنها کارشان برگزاری آزمون آیلتس می باشد که این مراکز در ایران توسط سازمان سنجش و مرکزآیلتس استرالیا (idp) نظارت می شوند. در بسیاری از کشور ها، مراکز تحت نظر شورای فرهنگی بریتانیا (British Council) نیز فعال می باشند، اما در ایران تنها مراکز idp فعال هستند. در نظر داشته باشید که مدرک دریافتی شما از این مراکز هیچ فرقی با هم ندارند و همه مدارک آیلتس سراسر جهان از یک درجه اعتبار برخوردار هستند. مراکزی که امروزه در کشور ما فعال هستند عبارتند از: 1. ایرسافام 2. عصر دین و دانش 3. پروشات 4. آیلتس تهران 5. دانشگاه آزاد اسلامی که شما با مراجعه به وبسایت این مراکز می توانید نسبت به تعیین روز، ساعت و ثبت نام آزمون خود اقدام نمایید.

تفاوت امتحان IELTS آکادمیک و جنرال

شاید مهم‌ترین تفاوت این دو نوع از آزمون آیلتس در مقصدی است که شما با کسب نمره مربوطه به سمت آن هدایت می شوید.

آیلتس آکادمیک: این امتحان مخصوص متقاضیانی است که قصد مهاجرت به کشورهای انگلیسی زبان به نیت ادامه تحصیل در دانشگاه‌هایی را دارند که در آنها زبان انگلیسی زبان مورد تدریس است.

آیلتس جنرال: این نوع از آزمون مخصوص آن دسته از متقاضیانی است که قصد مهاجرت به کشورهای انگلیسی زبان نظیر انگلستان، آمریکا، استرالیا و … را دارند و تصمیم به تحصیل در دانشگاه‌های انگلیسی زبان را ندارند.

یکی دیگر از تفاوت‌های این دو امتحان در نوع سوالات بخش‌های Writing  و Reading  است.

در بخش ریدینگ آزمون آکادمیک، شرکت‌کنندگان با موضوعاتی که حول محور علمی و دانشگاهی است روبرو هستند و به نوعی می‌توان گفت که این سوالات سخت‌تر و در عین حال محدودتر نیز هستند.

همچنین در بخش رایتینگ این امتحان شرکت‌کنندگان می‌بایست درباره موضوعاتی که به‌صورت تخصصی درباره مباحث علمی و دانشگاهی است شروع به نگارش نمایند.

در بخش اول آزمون آکادمیک  (Task 1) متقاضیان می‌بایست حول موضوعاتی نظیر تحلیل گراف‌ها و نمودارها اقدام به نوشتن نمایند. در حالیکه در قسمت (Task 1) آزمون جنرال متاقضیان ملزم به نوشتن نامه ای در قالب های مختلف می باشند که در کلاسهای آیلتس آکادمی واژه به این مسایل به صورت تخصصی پرداخته می شود.

در بخش دوم (Task 2) می‌بایست درباره موضوعی که داده شده است نظر خود را بنویسند که تعداد کلمات و الزامات این بخش در قسمت معرفی بخش رایتینگ خدمت شما ارائه شده است.

آیا می توان به نتیجه آزمون آیلتس اعتراض کرد؟

جواب بلی است. در صورت نارضایتی شما از نتیجه آزمون آیلتس شما باید به مرکزی که آزمون آیلتس داده اید مراجعه کنید و درخواست خود را کتبا طی فرم از قبل آماده شده اعلام کنید. توجه داشته باشید که برای اعتراض، داوطلب می بایست مبلغ 176 دلار استرالیا را پرداخت نماید که اگر با اعتراض وی موافقت و نمره داوطلب تغییر پیدا کرد، این مبلغ به داوطلب عودت می گردد و در غیر این صورت این هزینه مسترد نخواهد شد.

دوره های آمادگی آزمون آیلتس در آکادمی واژه

برای شرکت در دوره های آمادگی آزمون آیلتس منابع متعددی وجود دارد. مانند کتاب های Complete IELTS, Ready for IELTS, Mindset for IELTS که همه این کتاب ها مفید و به صورت دوره ای به داوطلبین آموزش داده می شود. ما در آکادمی واژه با استفاده از کتاب های Mindset for IELTS  که جدیدترین و بروز ترین کتاب از انتشارات دانشگاه کمبریج برای آموزش آیلتس میباشد، داوطلبین را برای آزمون آماده می کنیم.

 

دوره مقدماتی آیلتس (MINDSET FOR IELTS FOUNDATION)

این دوره برای متقاضیان با سطح مبتدی یا قبل از متوسطه طراحی شده که آن ها را به طور نامحسوس با آیلتس آَشنا می سازد و تمرکز اصلی این دوره تقویت سطح عمومی زبان می باشد. در این دوره هدف رسیدن به نمره 4.5 آیلتس میباشد. این کتاب با تمرکز بر مهارت های شنیداری، گفتاری، نوشتاری و خواندن سطح عمومی زبان داوطلبین را تقویت میکند. طول این دوره 72 ساعت آموزشی معادل 3 ترم می باشد.

 

دوره MINDSET FOR IELTS LEVEL 1

این دوره برای داوطلبینی می باشد که سطح زبان عمومی متوسطی دارند و سعی بر گرفتن نمره 5.5 در آیلتس را دارند. تمرکز این کتاب بر دو قسمت تقویت دانش عمومی زبان آموزان و آشنایی کامل با آزمون آیلتس و نکات پایه ای آزمون برای گرفتن نمره 5.5 می باشد. این کتاب شامل 8 درس می باشد که هر درس آن شامل 4 قسمت است که تمرکز هر قسمت روی یک مهارت می باشد. طول این دوره 96 ساعت آموزشی معادل 4 ترم می باشد.

 

دوره MINDSET FOR IELTS LEVEL 2

این دوره نیز برای داوطلبین با سطح زبان عمومی بالای متوسطه میباشد که هدف بر گرفتن نمره 6.5 در آزمون آیلتس را دارند. تمرکز این کتاب بر دو قسمت تقویت دانش عمومی در سطوح بالاتر و آشنایی کامل با آزمون آیلتس و نکات پایه ای و کلیدی آزمون را برای گرفتن نمره 6.5 دارد. این کتاب شامل 8 درس می باشد که هر درس آن شامل 4 قسمت است که تمرکز هر قسمت روی یک مهارت می باشد. طول این دوره 96 ساعت آموزشی معادل 4 ترم می باشد.

 

دوره MINDSET FOR IELTS LEVEL 3

دوره پایانی برای داوطلبینی طراحی شده که سطح زبان عمومی خوبی دارند و با آزمون آیلتس و نکات آن آشنا می باشند. این دوره سعی دارد ایرادات و اشتباهات رایج داوطلبین را کاهش و نکات کلیدی تر وخاص تر را برای دریافت نمره 7.5 به آن ها آموزش دهد تا بیاموزند برای گرفتن نمره 7.5 چه باید ها و نباید هایی وجود دارد. این کتاب شامل 8 درس می باشد که هر درس آن شامل 4 قسمت است که تمرکز هر قسمت روی یک مهارت می باشد. طول این دوره 96 ساعت آموزشی معادل 4 ترم می باشد.

 

دوره های تک مهارتی یا SKILLS

این دوره ها ویژه داوطلبینی می باشد که روی یک مهارت ضعف دارند و میخواهند یکی از مهارت های خود را بهبود بخشند. در این دوره، صفر تا صد یک مهارت آموزش و نکات پایه ای وکلیدی آن نیز به داوطلبین آموزش داده می شود. این دوره ها عبارتند از:

IELTS READING SKILL

IELTS SPEAKING SKLL

IELTS WRITING SKILL

IELTS LISTENING SKILL

مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان در خصوص دوره‌های آموزشی ویژه مشاغل، متدهای آموزش زبان انگلیسی و… روی دکمه تماس با ما کلیک کنید.