وبلاگ آموزشی / دانستنی آکادمی واژه

آزمون های زبان انگلیسی | www.vaajehacademy.com

مهمترین و معتبرترین آزمون های زبان انگلیسی | راهنمای جامع 2024

وقتی صحبت از مهارت زبان انگلیسی می‌شود، آزمون‌های متعددی برای ارزیابی مهارت‌های فرد وجود دارد. با این حال انتخاب این آزمون‌ها باید با توجه به نیازهای فردی و هدف مورد نظر باشد. اهداف مهاجرتی، تحصیلی و شغلی مهم‌ترین اهدافی هستند که افراد برای دستیابی به آن‌ها در معتبرترین آزمون های زبان انگلیسی داخلی و خارجی شرکت می‌کنند. برخی از این آزمون‌ها برای اهداف مهاجرتی به کشورهای خاصی مناسب هستند و برخی دیگر برای اهداف شغلی و تحصیلی. نکته مهم هنگام انتخاب معتبرترین آزمون های زبان انگلیسی داخلی و خارجی این است که باید نتایج آن‌ها برای کشور، دانشگاه و یا موسسه مورد نظر معتبر باشد.

در این راهنمای جامع، معتبرترین آزمون های زبان انگلیسی داخلی و خارجی را بررسی می‌کنیم و در مورد قالب‌ها، سیستم‌های امتیازدهی و اهمیت آن‌ها در زمینه‌های مختلف بحث می‌کنیم.

 

معتبرترین آزمون های زبان انگلیسی داخلی و خارجی | www.vaajehacademy.com

معتبرترین آزمون های زبان انگلیسی خارجی

در مقاله معتبرترین آزمون های زبان انگلیسی داخلی و خارجی، ابتدا به معتبرترین آزمون های زبان انگلیسی خارجی می‌پردازیم.

آزمون‌های خارجی که در این مقاله بررسی می‌شوند شامل موارد زیر هستند:

 1. آیلتس IELTS
 2. آزمون تافل(TOEFL)
 3. آزمون جی‌آر‌ای (GRE)
 4. آزمون GMAT
 5. آزمون PTE
 6. آزمون CELPIP
 7. آزمون‌های کمبریج
 8. آزمون TOEIC
 9. آزمون CAEL
 10. آزمون دولینگو
 11. آزمون زبان انگلیسی شغلی (OET)

 

آیلتس (IELTS) | International English Language Testing System | www.vaajehacademy.com

آیلتس IELTS

آزمون آیلتس (IELTS) که مخفف International English Language Testing System است یکی از محبوب‌ترین آزمون‌های مهارت زبان انگلیسی در جهان است. این آزمون به‌طور مشترک توسط شورای بریتانیا، IDP: IELTS استرالیا و Cambridge Assessment English مدیریت می‌شود.

 

درباره آزمون و نمره‌بندی

آزمون آیلتس از چهار بخش Listening، Reading، Writing و Speaking تشکیل شده است. این آزمون توانایی شرکت‌کننده در درک، برقراری ارتباط، خواندن و نوشتن به زبان انگلیسی را ارزیابی می‌کند. شرکت‌کنندگان در آزمون، برای هر بخش از آزمون یک نمره (از 0 تا 9) دریافت کرده و یک نمره کلی هم دریافت می‌کنند که میانگین نمرات چهار بخش است. سازمان‌های مختلف ممکن است برای مقاصد پذیرش یا مهاجرت نمرات برخی از این بخش‌ها را مهم‌تر بدانند. بخشی از این آزمون، مصاحبه است و نیاز به حضور شرکت‌کننده در محل دارد.

 

نسخه‌های آیلتس

آیلتس دو نسخه دارد؛ آکادمیک و عمومی. نسخه آکادمیک برای کسانی است که می‌خواهند در یک دانشگاه یا موسسه آموزش عالی در یک کشور انگلیسی‌زبان تحصیل کنند. نسخه عمومی هم برای کسانی است که به دنبال تجربه‌کاری، برنامه‌های آموزشی یا اهداف مهاجرت هستند.

 

تناوب برگزاری و قیمت آزمون

آزمون آیلتس در بیش از 140 کشور ارائه می‌شود و در ایران نیز ماهی چند بار در تهران و سایر شهرها برگزار می‌گردد. هزینه تافل در سال 2024 در ایران ۲۶۵$ می‌باشد که تقریبا حدود 14 میلیون تومان است.

 

اعتبار

آزمون آیلتس به‌طور گسترده توسط دانشگاه‌ها، کالج‌ها، کارفرمایان و مقامات مهاجرت در کشورهای انگلیسی‌زبان مانند انگلستان، استرالیا، کانادا و نیوزلند پذیرفته می‌شود.

 

تافل (TOEFL) | Test of English as a Foreign Language | www.vaajehacademy.com

آزمون تافل(TOEFL)

آزمون تافل (TOEFL) که مخفف Test of English as a Foreign Language است، یکی دیگر از آزمون های زبان انگلیسی است که تقریبا به‌وسیله همه موسسات و دانشگاه‌های جهان پذیرفته می‌شود.

 

درباره آزمون و نمره‌بندی

آزمون تافل نیز از چهار بخش Reading، Listening، Speaking و Writing تشکیل شده است. این آزمون سه ساعت و نیم به طول می‌کشد و برخلاف آیلتس تمام آن از طریق کامپیوتر انجام می‌شود.

شرکت‌کنندگاه برای هر بخش از آزمون یک نمره (از 0 تا 30) و یک نمره کل (از 0 تا 120) دریافت می‌کنند. همانند آیتلس، برخی از موسسات روی بخش‌های خاصی از ریز نمرات تاکید بیشتری دارند.

 

نسخه‌های آزمون

آزمون تافل در دو قالب موجود است؛ تافل iBT (آزمون مبتنی بر اینترنت) و تافل PBT (تست مبتنی بر کاغذ). TOEFL iBT بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد و به‌صورت آنلاین اجرا می‌شود، در حالی که تافل PBT در مکان‌هایی ارائه می‌شود که آزمون مبتنی بر اینترنت در دسترس نیست.

 

تناوب برگزاری و قیمت

آزمون تافل در بیش از 180 کشور ارائه می‌شود و می‌توان چندین بار در سال در مراکز آزمون تعیین‌شده، شرکت کرد. پس از این مدت، مدرک تافل منقضی شده و نیاز به تکرار آزمون است. برای شرکت در این آزمون باید در سایت ETS ثبت نام کرده و زمان و مکان آزمون خود را مشخص کنید. در ایران، علاوه‌بر تهران، آزمون تافل در شهرهای اصفهان، شیراز، تبریز، ارومیه، زنجان و آمل نیز برقرار می‌شود.

 

اعتبار

تاریخ انقصای این آزمون 2 سال است. آزمون تافل به‌طور گسترده توسط دانشگاه‌ها، کالج‌ها و موسسات کشورهای انگلیسی‌زبان مانند ایالات متحده، کانادا، استرالیا و انگلستان پذیرفته‌شده است.

 

به‌طور کلی، آزمون تافل یک ارزیابی معتبر و شناخته‌شده بین‌المللی از مهارت زبان انگلیسی است که می‌تواند به افراد در دستیابی به اهداف علمی و حرفه‌ای خود کمک کند.

 

 

جی آر ای GRE | Graduate Record Examination | www.vaajehacademy.com

آزمون جی‌آر‌ ای (GRE)

آزمون زبان انگلیسی GRE مخفف Graduate Record Examination است و یکی از آزمون های زبان انگلیسی استاندارد است که برای پذیرش در تحصیلات تکمیلی در رشته‌های مختلف مانند تجارت، مهندسی، علوم اجتماعی و علوم طبیعی مورد نیاز است. برخی از کشورها مانند آمریکا، علاوه‌بر نمرات آزمون تافل، نمرات این آزمون را نیز برای تحصیلات تکمیلی می‌خواهند.

 

درباره آزمون و نمره‌بندی

آزمون GRE از سه بخش اصلی تشکیل شده است؛ نوشتن تحلیلی، استدلال کلامی و استدلال کمی. این آزمون تفکر انتقادی، نوشتن تحلیلی، استدلال کلامی و مهارت‌های استدلال کمی را ارزیابی می‌کند.

نمرات آزمون عمومی GRE از 130 تا 170 برای بخش‌های Verbal و Quantitative و از 0 تا 6 برای بخش تحلیلی نویسندگی متغیر است. آزمون GRE نیز توسط مؤسسه EST برگزار می‌شود.

 

انواع آزمون

این آزمون در دو نوع برقرار می‌شود. آزمون عمومی (General) رایج‌ترین نسخه آزمون GRE است و برای پذیرش در برنامه‌های تحصیلات تکمیلی استفاده می‌شود. علاوه‌بر این، آزمون‌های موضوعی (Subject) نیز برای رشته‌های تحصیلی خاص مانند زیست‌شناسی، شیمی، ریاضیات و روان‌شناسی وجود دارد.

 

تناورب برگزاری و قیمت

آزمون عمومی GRE در تمام طول سال در مراکز آزمون تعیین‌شده در سراسر جهان ارائه می‌شود. GRE در تهران و بسیاری از شهرستان‌ها نیز برقرار شده و درصورتی که فرد امکان حضوری فیزیکی نداشته باشد، می‌تواند از خانه در آزمون شرکت کند. هزینه این آزمون در سال 2024 در ایران حدود 200 دلار است که حدود 11 میلیون تومان تخمین زده می‌شود.

 

اعتبار

نمرات این آزمون برای 5 سال معتبر است. این آزمون به‌خصوص برای پذیرش در تحصیلات تکمیلی کشورهایی مانند آمریکا و کانادا ضروری است.

آزمون GMAT

 

آزمون جی مت GMAT | Graduate Management Admission Test | www.vajehacademy.com

آزمون GMAT

آزمون زبان انگلیسی GMAT که مختصر Graduate Management Admission Test است، یک آزمون استاندارد است که به‌طور خاص برای افرادی طراحی شده است که به‌دنبال پذیرش در رشته‌هایی مانند مدیریت، حسابداری، امور مالی، تجاری، اقتصادی و MBA هستند.

 

درباره آزمون و نمره‌بندی

آزمون GMAT از چهار بخش اصلی تشکیل شده است؛ ارزیابی نوشتاری تحلیلی، استدلال یکپارچه، استدلال کمی و استدلال کلامی. این آزمون مهارت‌های نوشتاری تحلیلی، تفکر انتقادی، استدلال کمی، استدلال کلامی و مهارت‌های تجزیه و تحلیل داده‌ها را ارزیابی می‌کند.

نمرات GMAT از 200 تا 800 متغیر است، با نمرات جداگانه برای بخش‌های کلامی و کمی. بخش‌های ارزیابی نوشتار تحلیلی و استدلال تلفیقی نیز به‌طور جداگانه امتیازدهی می‌شوند. هزینه این آزمون برای افرادی که در محل آزمون حاضر می‌شوند 275 دلار و برای افرادی که در آزمون آنلاین شرکت می‌کنند 300 دلار است.

 

انواع آزمون

GMAT به دوشکل در محل و در خانه (آنلاین) برقرار می‌شود.

 

تناوب برگزاری و قیمت

این آزمون چندین بار در سال در کشورهای مختلف برقرار می‌شود. برای ثبت نام در این آزمون به سایت https://www.mba.com/ بروید و محل آزمون را یکی از کشورهای همسایه انتخاب نمایید.

 

اعتبار

نتایج این آزمون 5 سال اعتبار دارد و بعد از آن باید تکرار شود. GMAT به‌طور گسترده توسط دانشکده‌های بازرگانی و مدیریت در سراسر جهان به‌عنوان معیاری مشترک برای آمادگی تحصیلی و پتانسیل موفقیت، پذیرفته‌شده است.

 

آزمون پی تی ای PTE | Pearson Test of English | www.vaajehacademy.com

آزمون PTE

آزمون زبان PTE که مخفف Pearson Test of English است یک آزمون مهارت زبان انگلیسی مبتنی بر کامپیوتر است که برای انگلیسی‌زبانان غیربومی که مایل به تحصیل یا کار در کشورهای انگلیسی‌زبان هستند، طراحی شده است. این آزمون توسط موسسه Pearson برقرار می‌شود و به دلیل اینکه از هوش مصنوعی استفاده می‌کند، مخاطبان زیادی دارد.

 

درباره آزمون و نمره‌بندی

آزمون آکادمیک PTE از سه بخش اصلی تشکیل شده است؛ Speaking and Writing، Reading و Listening. این آزمون توانایی فرد را برای برقراری ارتباط مؤثر به زبان انگلیسی از طریق کارهای مختلف مانند صحبت‌کردن با میکروفون، نوشتن مقاله، خواندن متن و گوش‌دادن به محتوای گفتاری ارزیابی می‌کند.

آزمون آکادمیک PTE در مقیاس 90-10 امتیازدهی می‌شود که برای هر بخش از آزمون، نمرات جداگانه در نظر گرفته شده است. نمره کلی نشان‌دهنده مهارت کلی زبان انگلیسی است.

 

انواع آزمون

این نوع آزمون نیز در نوع جنرال و آکادمیک برقرار می‌شود. آزمون آکادمیک PTE در درجه اول برای اهداف آکادمیک مانند پذیرش در دانشگاه‌ها و کالج‌ها، درخواست ویزا و اشتغال استفاده می‌شود. نسخه‌های دیگری از آزمون PTE مانند PTE General و PTE Young Learners وجود دارد که برای اهداف مختلفی طراحی شده‌اند.

 

تناوب برگزاری و قیمت

این آزمون در حال حاضر در ایران برگزار نمی‌شود و برای شرکت در آن لازم است به‌شکل آنلاین در سایت پیرسون ثبت‌نام کرده و هزینه را پرداخت کنید و سپس برای شرکت در آزمون به یکی از کشورهای همسایه سفر نمایید. قیمت شرکت در این آزمون 200 دلار است.

 

اعتبار

این آزمون برای بسیاری از متقاضیان مهاجرت به کشورهای استرالیا، نیوزلند، انگلیس و کانادا لازم است و علاوه‌بر این بسیاری از دولت‌ها، دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی معتبر، نتایج این آزمون را می‌پذیرند.

 

آزمون سلپیپ CELPIP | Canadian English Language Proficiency Index Program | www.vaajehacademy.com

آزمون CELPIP

آزمون زبان انگلیسی سلپیپ (CELPIP) مخفف Canadian English Language Proficiency Index Program یک آزمون معتبر برای مهارت زبان انگلیسی است که توسط اداره مهاجرت، پناهندگان و شهروندی کانادا (IRCC) برای مهاجرت و شهروندی پذیرفته شده است.

 

درباره آزمون و نمره‌بندی

آزمون از چهار جزء صحبت‌کردن، شنیدن، نوشتن و خواندن تشکیل شده است که هر کدام زمان‌بندی مجزایی دارد:

 • گوش‌دادن (47-55 دقیقه)
 • خواندن (55-60 دقیقه)
 • نوشتن (53-60 دقیقه)
 • صحبت‌کردن (15-20 دقیقه)
 • زمان کل آزمون: حدود 3 ساعت

 

فرمت و امتیاز آزمون به معیارهای زبان کانادایی (CLB) ارجاع داده شده است. کم‌ترین نمره افراد شرکت‌کننده 0 و بیشترین نمره12 می‌باشد.

 

انواع آزمون

آزمون CELPIP دو نوع است:

 1. CELPIP-General: این آزمون مهارت عمومی زبان انگلیسی را ارزیابی می‌کند و شامل بخش‌های گوش‌دادن، خواندن، نوشتن و صحبت‌کردن است. CELPIP-General آزمون استاندارد در نظر گرفته می‌شود و وقتی درباره CELPIP صحبت می‌شود منظور همین آزمون است.
 2. CELPIP-General LS: این آزمون فقط مهارت‌های شنیداری و گفتاری را ارزیابی می‌کند و معمولاً برای درخواست‌های شهروندی کانادا استفاده می‌شود.

 

تناوب برگزاری و قیمت

CELPIP به‌شکل مجازی و کامپیوتری و در کشورهای خاصی برگزار می‌شود. متاسفانه این تست در ایران برگزار نمی‌گردد و نزدیک‌ترین کشور برای شرکت در آزمون امارات است. مرکز معتبر و جهانی پاراگون در دبی، ماهانه چهار تا پنج روز این آزمون را برقرار می‌کند.

 

اعتبار

اعتبار این آزمون دو سال است و تنها برای مهاجرت پذیرفته می‌شود. به‌عبارت دیگر CELPIP برای شرکت در دانشگاه‌های کانادا نیست. این آزمون توسط سازمان مهاجرت، پناهندگان و شهروندی کانادا پذیرفته می‌شود.

 

 

آزمون‌های زبان انگلیسی کمبریج | انواع آزمون های زبان انگلیسی | www.vaajehacademy.com

انواع آزمون‌های زبان انگلیسی کمبریج

آزمون‌های انگلیسی کمبریج مجموعه‌ای از آزمون‌های استاندارد است که برای ارزیابی مهارت زبان انگلیسی برای افراد غیرانگلیسی زبان طراحی شده‌ است. این امتحانات توسط Cambridge Assessment English، یک بخش از دانشگاه کمبریج طراحی و اجرا می‌شود و انواع مختلفی دارد.

 

درباره آزمون و نمره‌بندی

آزمون کمبریج بسیار معتبر است و برخی از آزمون‌های آن در کشورهای مختلف جهان از جمله ایران برقرار می‌شود. بخش‌ها و قالب‌های خاص هر امتحان بسته به سطح متفاوت است، اما معمولاً شامل اجزایی مانند خواندن، نوشتن، گوش‌دادن و صحبت‌کردن است. هر بخش به‌طور جداگانه نمره‌گذاری می شود.

انواع مختلفی از آزمون‌های انگلیسی کمبریج وجود دارد که هرکدام برای سطوح و مهارت‌های زبانی متفاوتی هستند:

 

Cambridge English: Young Learners (YLE):

این امتحانات برای کودکان 7 تا 12 ساله طراحی شده است و مهارت‌های زبان انگلیسی آن‌ها را به‌شیوه‌ای جذاب در سه سطح Starters، Movers و Flyers ارزیابی می‌کند.

 

Cambridge English: Key (KET):

این آزمون برای زبان‌آموزان سطح ابتدایی (elementary  و معادل سطح A2 ) برگزار می‌شود و توانایی آن‌ها را برای برقراری ارتباط به زبان انگلیسی ساده در موقعیت‌های روزمره آزمایش می‌کند.

 

Cambridge English: Preliminary (PET):

یک آزمون سطح متوسط است (سطح intermediate و معادل سطح B1)

 

Cambridge English: First (FCE):

یک آزمون سطح متوسط (سطح upper intermediate و معادل سطح B2) است که توانایی داوطلب را در استفاده از زبان انگلیسی برای مقاصد کاری، تحصیلی و سفر ارزیابی می کند.

 

Cambridge English: Advanced (CAE)

یک آزمون سطح پیشرفته (سطح advanced و معادل سطح C1) است که توانایی داوطلب را در استفاده مؤثر از انگلیسی در زمینه‌های آکادمیک و حرفه‌ای می‌سنجد.

 

Cambridge English: Proficiency (CPE):

بالاترین سطح امتحانات انگلیسی کمبریج (سطح fluent و معادل سطح C2) است که مهارت را در سطح تقریباً بومی آزمایش می‌کند.

 

تناوب برگزاری و قیمت

امتحانات زبان انگلیسی کمبریج به‌طور منظم در طول سال در مراکز آزمون مجاز در سراسر جهان برگزار می‌شود. در ایران نیز این آزمون‌ها در اصفهان، همدان، و چهار نقطه از تهران برقرار می‌گردد.

قیمت آزمون بسته به‌نوع آن و کشور برگزار‌کننده بین 150 تا 350 دلار آمریکا است.

 

اعتبار

مدت اعتبار نتایج آزمون انگلیسی کمبریج بسته به نیاز موسسه یا سازمان متفاوت است. به‌طور کلی، نتایج آزمون تا دو سال از تاریخ آزمون معتبر است.

 

آزمون TOEIC | Test of English for International Communication | www.vaajehacademy.com

آزمون TOEIC

آزمون زبان TOEIC مخفف Test of English for International Communication می‌باشد؛ یک آزمون استاندارد که مهارت زبان انگلیسی افراد غیربومی را به‌ویژه در زمینه کسب‌و‌کار بین‌المللی و مراودات محل‌ کار می‌سنجد. آزمون TOEIC توسط ETS (سرویس تست آموزشی) ایجاد و اجرا می‌شود.

 

درباره آزمون و نمره‌بندی

آزمون TOEIC دو بخش دارد که افراد می‌توانند در یک یا هر دو بخش شرکت کنند:

 • آزمون شنیداری و درک مطلب: به‌شکل کتبی (قلم و کاغذ) است و در مدت 2.5 ساعت در مرکز آزمون برگزار می‌شود. نمرات از 5 تا 495 متغیر است.
 • آزمون مکالمه و نوشتاری: در مرکز آزمون و به‌شکل آنلاین انجام شده و 90 دقیق طول می‌کشد. امتیازها از 5 تا 495 متغیر است.

 

آزمون TOEIC شامل بخش صحبت‌کردن یا نوشتن نمی‌شود. نمره کل، مجموع نمرات بخش Listening و Reading است و از 10 تا 990 متغیر است. این آزمون 2 ساعت و نیم طول می‌کشد و هر بخش آن 100 سوال دارد. بخش شنیداری 4 قسمت است و 45 دقیقه طول می‌کشد. بخش خواندن هم سه قسمت است و در 75 دقیقه برقرار می‌شود.

 

انواع آزمون

این آزمون سه نوع دارد:

 • TOEIC Listening and Reading Test: این آزمون مهارت‌های شنیدن و خواندن را از سطح مبتدی تا پیشرفته (A1-C1) بررسی می‌کند. سوالات به‌شکل چند گزینه‌ای و روی کاغذ هستند.
 • TOEIC Speaking and Writing Tests: این آزمون مهارت‌های صحبت کردن و نوشتن را بررسی می‌کند.
 • TOEIC Bridge® Tests: این آزمون برای افراد مبتدی است.

 

زمان برگزاری و قیمت

آزمون TOEIC به‌طور منظم در طول سال در مراکز تست مجاز در سراسر جهان انجام می‌شود. شرکت‌کنندگان در آزمون می‌توانند براساس تاریخ‌ها و مکان‌های موجود که توسط ETS یا مراکز تست مجاز ارائه شده است، در آزمون ثبت نام کنند. قیمت آزمون بین 140 دلار برای هر بخش است و نتایج آن در 3 تا 15 روز حاضر می‌شود.

 

اعتبار

نمرات TOEIC معمولاً تا دو سال معتبر است. نزدیک به 14000 شرکت، اداره و سازمان دولتی در 160 کشور در سراسر جهان این آزمون را قبول داشته و نتایج آن را می‌پذیرند.

 

آزمون CAEL | Canadian Academic English Language | www.vaajehacademy.com

آزمون CAEL

آزمون CAEL (Canadian Academic English Language) یک آزمون استاندارد مهارت زبان انگلیسی است که برای اهداف آکادمیک طراحی شده است. این آزمون توسط دانشگاه‌ها و کالج‌های کانادا به‌عنوان جایگزینی برای سایر آزمون‌های مهارت زبان انگلیسی مانند تافل و آیلتس شناخته شده است. آزمون CAEL مهارت زبان انگلیسی افراد غیر بومی را که به‌دنبال پذیرش در دانشگاه‌ها و کالج‌های کانادا هستند ارزیابی می‌کند.

 

درباره آزمون و نمره‌بندی

اين آزمون مانند بسیاری دیگر از آزمون‌های معتبر زمان از چهار بخش شنیدن، خواندن، نوشتن و صحبت‌کردن تشکیل شده است.

هر بخش از آزمون CAEL به‌طور جداگانه نمره‌گذاری می‌شود و نمرات آن از 10 تا 90 است. نمره کلی CAEL میانگین نمرات چهار بخش است و در مقیاس 0 تا 90 گزارش می‌شود. این آزمون سه ساعت و نیم طول می‌کشد و در خانه و یا مراکز تست به‌شکل آنلاین برقرار می‌گردد.

 • بخش Speaking آن 7 تا 10 دقیقه زمان داشته و شامل پاسخ‌های شفاهی به پرسش‌های مطرح‌شده روی دسکتاپ کامپیوتر است.
 • بخش Reading 30 تا 35 دقیقه زمان دارد و شامل خواندن متن و پاسخ به سوالات آن است.
 • بخش Listening 25 تا 35 دقیقه زمان دارد و شامل شنیدن و پاسخ به سوالات مرتبط است.
 • بخش Academic Unit A و Academic Unit B به ترتیب 60 تا 70 دقیقه و 40 تا 45 دقیقه طول می‌کشند و شامل نوشتن پاسخ سوالات درک مطلب هستند.

 

نسخه‌های آزمون CAEL

آزمون CAEL تنها یک نوع است و به‌همان روشی که در قسمت قبلی توضیح داده شد، برگزار می‌شود.

 

تناوب برگزاری و قیمت

هزینه آزمون CAEL 280 دلار کانادا به اضافه مالیات است. البته ممکن است این قیمت براساس کشور محل برقرای آزمون قدری متفاوت باشد. آزمون CAEL در بیش از 40 مرکز آزمون در سراسر جهان در دسترس است. اگر در کانادا، مکزیک، ایالات متحده آمریکا، برزیل، کلمبیا، ویتنام، هنگ کنگ، کره، ژاپن، هند، امارات متحده عربی و اندونزی باشید می‌توانید این آزمون را به‌شکل آنلاین در منزل انجام دهید. با این حال باید در نظر بگیرید که آزمون آنلاین برای برای Student Direct Stream (SDS) پذیرفته نمی‌شود. برای SDS، لازم است به‌شکل حضوری آزمون دهید.

 

اعتبار

نمرات CAEL معمولاً تا دو سال معتبر است.

 

آزمون دولینگو (Duolingo English Test) | www.vaajehacademy.com

آزمون دولینگو (Duolingo English Test)

آزمون زبان انگلیسی دولینگو یکی از آزمون‌های سنجش مهارت انگلیسی است که به‌تازگی رواج پیدا کرده است. اگرچه این آزمون توسط همه دانشگاه‌ها و کالج‌ها پذیرفته نمی‌شود، اما طیف وسیعی از مراکز آموزشی در سطح جهان نتایج آن را قبول دارند.

 

درباره آزمون و زمان‌بندی

آزمون زبان دولینگو فقط یک ساعت طول می‌کشد و در آن چهار مهارت شنیدن، خواندن، نوشتن و صحبت‌کردن سنجش می‌گردد. نکته مهم در مورد این آزمون این است که راحت‌تر از آزمون‌هایی مانند آیلتس است و به‌همین دلیل بسیاری از افراد تمایل دارند در آن شرکت کنند. همچنین نتایج آزمون هم در مدت 2 روز حاضر می‌شود.

آزمون دولینگو دو بخش دارد؛ بخش اول در 45 دقیقه برقرار شده و زمان بخش دوم 10 دقیقه است. بخش دوم شامل آزمون نوشتاری و گفتاری است و بخش اول بر سنجش مهارت گوش‌کردن و خواندن تمرکز دارد. 5 دقیقه ابتدای آزمون نیز معمولا صرف معرفی و شرح قوانین می‌گردد. نمره‌ آزمون دولینگو در مقیاس بین ۱۰ تا ۱۶۰ است.

 

نسخه‌های آزمون دولینگو

این آزمون تنها در یک نسخه موجود است و به‌شکل آنلاین برقرار می‌گردد.

 

تناوب برگزاری و قیمت

زمان برگزاری این آزمون براساس درخواست شرکت‌کننده مشخص می‌شود. به‌عبارت دیگر شرکت‌کننده پس از ثبت‌نام، تاریخ و ساعتی را که برای آزمون در نظر دارد مشخص می‌کند. هزینه آزمون دولینگو نیز نسبت به آزمون‌های دیگر کم‌تر بوده و تنها 59 دلار به اضافه مالیات است.

 

اعتبار

نتایج آزمون دولینگو دو سال اعتبار دارد و برای بسیاری از دانشگاه‌ها و کالج‌ها، معتبر محسوب می‌شود.

 

آزمون زبان انگلیسی شغلی (OET) | www.vaajehacademy.com

آزمون زبان انگلیسی شغلی (OET)

آزمون زبان انگلیسی شغلی (OET) یک آزمون تخصصی مهارت زبان انگلیسی است که برای متخصصان مراقبت‌های بهداشتی طراحی شده است که به‌دنبال کار یا تحصیل در یک محیط انگلیسی زبان هستند. این آزمون مهارت‌های زبانی داوطلبان را در زمینه مراقبت‌های بهداشتی ارزیابی می‌کند و بر توانایی آن‌ها در برقراری ارتباط موثر با بیماران و همکاران تمرکز دارد.

 

درباره آزمون و زمان‌بندی

این آزمون از چهار زیرآزمون Listening، Reading، Writing و Speaking تشکیل شده است. هرکدام از این بخش‌ها برای شبیه‌سازی سناریوهای واقعی محل کار در بخش مراقبت‌های بهداشتی طراحی شده‌اند. داوطلبان در هر چهار آزمون فرعی از A (بیشترین) تا E (کم‌ترین) نمره می‌گیرند. عملکرد کلی با استفاده از همین مقیاس درجه‌بندی گزارش شده است.

OET به‌طور خاص برای 12 حرفه مراقبت‌های بهداشتی، از جمله پزشکان، پرستاران، دندان‌پزشکان، داروسازان و فیزیوتراپیست است.

 

نسخه‌های آزمون زبان OET

آزمون OET در دوازده نسخه مختلف برای رشته‌های زیر برقرار می‌شود:

 • دندان‌پزشکی
 • داروسازی
 • متخصصین تغذیه
 • فیزیوتراپیست‌ها
 • پزشکی
 • Podiatry
 • پرستاری
 • رایوگرافی
 • کاردرمانی
 • گفتاردرمانی
 • اپتومتری (بینایی سنجی)
 • دام‌پزشکی

 

تناوب برگزاری و قیمت

هزینه آزمون زبان انگلیسی OET، مقدار 587 دلار استرالیا است. این آزمون هر ماه دو بار در بیش از 40 کشور دنیا برگزار می‌شود. مهلت ثبت‌نام ده روز قبل از آزمون است. متاسفانه آزمون زبان OET در ایران برقرار نمی‌شود و برای شرکت در آن لازم است به کشورهای همسایه مانند ترکیه سفر کنید.

 

اعتبار

نتایج OET به‌عنوان مدرکی دال بر مهارت انگلیسی توسط نهادهای نظارتی مراقبت‌های بهداشتی، دانشگاه‌ها و کارفرمایان در کشورهایی مانند استرالیا، نیوزلند، سنگاپور، دبی و بریتانیا پذیرفته می‌شود و برای دو سال اعتبار دارد.

در دسترس بودن آزمون: OET در بیش از 40 کشور در دسترس است و می‌تواند چندین بار در سال انجام شود.

 

 

معتبرترین آزمون های زبان انگلیسی داخلی | MSRT و MCHE | www.vaajehacademy.com

معتبرترین آزمون های زبان انگلیسی داخلی

نتایج این آزمون‌ها فقط در داخل ایران معتبر هستند. معتبرترین آزمون های زبان انگلیسی داخلی شامل موارد زیر هستند:

 • آزمون MSRT یا MCHE: مهارت‌های شنیداری، دستور زبان و خواندن و درک‌کردن را سنجش کرده و مهارت‌های مکالمه و نوشتن را ارزیابی نمی‌کند. نمرات آن از 0 تا 100 است.
 • آزمون TOLIMO: این آزمون توسط سازمان سنجش کشور و به‌شکل کامپیوتری برقرار می‌شود. این آزمون مهارت‌های شنیداری، خواندن، دستور زبان و نوشتاری را بررسی می‌کند.

 

سخن آخر

در این مقاله معتبرترین آزمون های زبان انگلیسی داخلی و خارجی را معرفی کردیم و کاربرد هرکدام را برشمردیم. امیدواریم با استفاده از این مقاله بتوانید آزمون مناسب خود را پیدا کنید. آزمون های نام برده شده با توجه به نوع استفاده و کاربرد در جا های مختفی کابرد های مختلفی می‌توانند داشته باشند و در این مقاله معرفی کوتاهی درباره انواع آزمون های زبان انگلیسی معتبر در داخل و خارج از کشور داشتیم. از اینکه تا پایان مقاله معتبرترین آزمون های زبان انگلیسی داخلی و خارجی همراه ما بودید، متشکریم.

نظر شما درباره این مقاله چیست؟

از ۱ تا ۵ ستاره به ما امتیاز بدید.

میانگین رتبه / 5. تعداد امتیازات کاربران:

امتیازی داده نشده، اولین نفری باشید که ثبت امتیاز می‌کنید

تحریریه آکادمی زبان های خارجی واژه | www.vaajehacademy.com
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.